کشف ژن جدید مرتبط با بیماری آلزایمر

۲۵ آبان iبه نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

دو گروه بین المللی از محققان علوم پزشکی اعلام کردند نوعی ژن نادر را کشف کرده اند که با بیماری آلزایمر در ارتباط است.

به گزارش تفسیری گروه علمی باشگاه خبرنگاران؛بر اساس این یافته که جزئیات آن در شماره اخیر نشریه پزشکی نیوانگلند انتشار یافت در دو مطالعه جداگانه که تحت سرپرستی دانشمندان کالج دانشگاهی لندن انجام گرفت اشخاصی که ژن موسوم iبه ترم دو TREM2 را در بدن خود دارند iبه میزان چهار برابر بیشتر در خطر ابتلا iبه آلزایمر می باشند.

دکتر کاری استفانسون سرپرست گروه محققان گفت این ژن از این نظر مهم است که در صورت وجود ، احتمال ابتلا iبه بیماری مهلک و تخریب کننده آلزایمر را چهار برابر بیشتر می کند.

محققان بر این باورند که این یافته ، مسیر را برای یافتن روش های درمانی از نوع ژن درمانی برای کنترل بیماری آلزایمر هموار می سازد.

با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح این ماده شیمیایی یا سروتونین کاهش می یابد، بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می شود.

این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد. خاطره ها ترکیبی می باشند از یادآوری دیده ها و شنیده ها و احساسات که براى یاداوری آن ها مغز نیاز iبه برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش ها دارد. 

به همین سبب با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها کمرنگ یا فراموش می شوند.

در بیماری آلزایمر ترشح سروتونین iبه شدت کاهش می یابد. اما این مسئله همیشه iبه سبب پیر شدن سلول ها نیست.
 
سکته مغزی که سبب از دست رفتن بخشی از سلول های مغز می شود یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی می توانند خطر ابتلا iبه آلزایمر افزایش دهند.

 آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس ها و اسم ها آغاز می شود و کم کم تا آنجا پیش می رود که فرد حتی راه بازگشت iبه خانه را فراموش می کند. 

بیماری آلزایمر متاسفانه درمانی ندارد اما می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *