کمبود آهن در دختران نوجوان سبب کاهش توان ذهنی می گردد

۲۸ آبان ،

کمبود آهن در دوران نوجوانی در دختران سبب کاهش توان ذهنی و قدرت یادگیری، خستگی زودرس، ضعف و بی حالی و افزایش ابتلا به بیماری ها می شود.

به گزارش تفسیری گروه علمی،‌ پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از وبدا؛مهدیه السادات حاجی میرزاده، کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان یزد با بیان اینکه کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن از مشکلات عمده تغذیه ای و بهداشتی در کشور است، گفت: گروههایی که بیشتر در معرض کم خونی فقر آهن قرار دارند شامل شیر خواران، کودکان زیر ۶ سال، نوجوانان بخصوص دختران نوجوان و زنان در سنین باروری بخصوص زنان باردار می باشند.

مهدیه السادات حاجی میرزاده اضافه کرد: پسران نوجوان و مردان بالغ هم ممکن است دچار کم خونی فقر آهن بشوند اما این خطر در آنها کمتر است.

وی با اشاره به اینکه در دوران بلوغ به دلیل افزایش سرعت رشد، نیاز به بعضی از مواد مغذی افزایش می یابد، بیان کرد: در دختران نوجوان علاوه بر افزایش نیاز، دفع آهن در دوران عادت ماهانه نیز سبب شیوع بیشتر کمبود در این گروه می شود. کمبود آهن در این دوران سبب کاهش توان ذهنی و قدرت یادگیری، خستگی زودرس، ضعف و بی حالی و افزایش ابتلا به بیماری ها می شود.

حاجی میرزاده تصریح کرد: با توجه به اینکه دختران امروز مادران فردا می باشند اطمینان از دریافت کافی این ریز مغذی در این دوران علاوه بر بهبود تکامل توانائی شناختی، ذخایر کافی آهن را برای دوران بارداری در آینده فراهم می کند.

این کارشناس تغذیه، برنامه مکمل یاری آهن در دختران نوجوان با هدف ارتقاء سطح سلامت این گروه سنی را گام موثری در پیشگیری از این کمبود دانست و افزود: با این اقدام مادرانی توانمند و نسلی سالم را پرورش خواهیم داد.

وی در خصوص کمبود آهن و کم خونی فقر آهن گفت: آهن یک ماده مغذی مورد نیاز برائ ادامه حیات و اساسی ترین ماده اولیه برائ ساختن گلبول های قرمز خون می باشد. اگر برای ساختن گلبول های قرمز خون، آهن به مقدار کافی در دسترس بدن نباشد، ابتدا فرد از ذخایر آهن بدن خود استفاده می کند، سپس در صورت ادامه کمبود، ذخایر آهن بدن کاهش می یابد.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان یزد خاطرنشان کرد: اگر کمبود آهن ادامه پیدا کند ذخایر آهن بدن تخلیه می شود و کم خونی فقر آهن بروز می کند.

وی افزود: علاوه بر آهن، مواد مغذی دیگر هم مثل اسید فولیک، ویتامین ۶B  ویتامین ۱۲B، ویتامین C و پروتئین برای خون سازی لازم است که باید از طریق رژیم غذایی روزانه تامین شود./ح


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ