کمک مالی کشورهای عرب به دانشگاه‌های بریتانیا با هدف توسعه رشته‌های اسلامی

25-252.jpg

در طول یک دهه گذشته، عربستان سعودی در بین کشورهای اسلامی بیشترین کمک مالی را به دانشگاه‌های انگلیس داشته است که بیشتر این کمک‌ها در راستای مطالعات اسلام، خاورمیانه و ادبیات عربی بوده است.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، چندین مرکز مطالعات اسلام نیز در طول چندین سال گذشته در انگلیس افتتاح شده است. برای مثال در سال ۲۰۰۸ شاهزاده ال والد بن تلال هشت میلیون دلار به دانشگاه‌های کمبریج و ادینبورگ کمک مالی کرد که رشته‌های عربی و اسلامی را در آنها گسترش دهد.

همچنین کمک ۷۵ میلیون دلاری به دانشگاه آکسفورد را ۱۲ کشور مسلمان بر عهده گرفتند و اکنون رشته الهیات و گروه عربی در این دانشگاه‌ها با گسترش زیادی روبرو است.

بعد از انگلیس، ولز هدف دوم کشورهای عرب برای کمک‌های مالی است. البته تمامی این کمک‌ها معطوف به گسترش رشته‌های اسلامی و الهیات نبوده است، بلکه رشته‌های مختلف اقتصاد نیز در درجه اهمیت بالایی برای کشورهای عربی برخوردار بودند.

به گزارش واشنگتن پست، همچنین چندین پروژه دانشگاهی نیز با کمک انگلیس در کشورهای قطر، امارات و عربستان در چندین سال اخیر افتتاح شده است تا همکاری دو منطقه بیش از پیش جلب توجه کند.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ