کمیته ویژه‌ای برای پارازیت تشکیل نخواهد شد

ممتاز نیوز : تاثیر امواج ماهواره‌ها بر بدن انسان موضوعی است که در ماه‌های اخیر از طریق رسانه‌ها زیر ذره‌بین قرار گرفته است و دلیل آن نیز اگرچه عمدتا سیاسی است و در راستای اهداف شبکه‌های رسانه‌ای خارج از کشور پیگیری می‌شود اما در داخل نیز از سوی برخی مطرح شده و با شایعه‌سازی در این باره امنیت روانی جامعه را به خطر انداخته‌اند. در این بین معصومه ابتکار از اعضای شورای شهر تهران بدون اینکه دلیل علمی برای تاثیر منفی این امواج بر سلامتی انسان را عنوان کند، آن را سرطانزا خواند و موجی از شایعه‌سازی را دامن زد. در این بین اما با وجود اینکه سازمان بهداشت جهانی با انجام پژوهش‌های گسترده علمی در این باره به نتیجه رسیده است که هیچ تاثیر منفی از پارازیت‌ها و امواج بر سلامت انسان به اثبات نرسیده است اما هنوز برخی رسانه‌ها درصدد دامن زدن به این شایعه هستند و اهداف شبکه رسانه‌ای غرب را پی می‌گیرند. «وطن‌امروز» در ماه‌های اخیر با انتشار گزارش‌های مستند بی‌خطری این امواج را اثبات کرده و از زبان وزیر بهداشت و درمان کشور تایید آن را اعلام کرده است. با این وجود روز گذشته مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت در حاشیه سومین گردهمایی دست‌اندرکاران نظام سلامت در پاسخ به باشگاه خبرنگاران درباره اینکه اخباری از تشکیل کمیسیونی برای بررسی آثار احتمالی پارازیت و امواج ماهواره‌ای بر سلامت منتشر شده و نتایج بررسی‌ها، گفت: همه تحلیل‌ها، ‌بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده درباره مضر بودن یا نبودن امواج پارازیت بر بدن انسان انجام گرفته و تاکنون مورد مشکوکی درباره تاثیر این امواج بر سلامت انسان به وزارت بهداشت گزارش نشده است.

 
به گزارش ممتاز نیوز به نقل از وطن امروز ؛ دستجردی افزود: در تحقیقات به عمل آمده از سوی چند مرکز برجسته تخصصی داخلی و خارجی که تاکنون صورت گرفته گزارشی درباره مضرات پارازیت بر بدن انسان منتشر نشده است و وزارت بهداشت نیز قصد ندارد در آینده کارگروهی را به این منظور تعیین کند. وزیر بهداشت یادآور شد: ‌هیچ کمیته ویژه‌ای برای بررسی و تحقیق درباره پارازیت تشکیل نخواهد شد زیرا کارشناسان و مسؤولان در وزارت بهداشت با بررسی‌های جدی گزارش کامل خود را ارائه کرده‌اند و موضوع از نظر تخصصی تعیین تکلیف شده است.

بیماری‌زا بودن پارازیت غیرمنطقی است

از سوی دیگر رئیس اداره پرتوهای وزارت بهداشت نیز گفت: براساس بررسی‌های صورت گرفته تشعشعات و سیگنال‌های ماهواره‌ای جدای از سایر پرتوها نیست و منطقی نیست بخواهیم پارازیت را عاملی برای بروز برخی بیماری‌ها عنوان کنیم. علی گورانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی اداره پرتوهای مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت در زمینه تشعشعات و پرتوهای محیطی که روزانه بر انسان ساطع می‌شود، اظهار داشت: به دلیل ورود ابزار تکنولوژیک و فناورانه به ابعاد مختلف زندگی بشر، روزانه انرژی‌های بسیاری از محیط و این ابزار به انسان ساطع می‌شود. گورانی درباره ارسال پارازیت‌های ماهواره‌ای و شائبه‌هایی که در زمینه تشعشعات آن وجود دارد، تصریح کرد: این پرتوها جدای از سایر پرتوها نیست و مقداری انرژی که از آن تابیده می‌شود تفاوتی با دیگر سیگنال‌های الکترومغناطیسی ندارد. وی با تاکید بر بررسی‌هایی که روی پارازیت‌های ماهواره‌ای صورت گرفته است به مهر گفت: این امواج در شعاع گیرنده و فرستنده‌های تلویزیونی ارسال می‌شود و مربوط به افراد نیست.

گورانی با اشاره به اظهاراتی که از بروز برخی بیماری‌ها مانند ناباروری یا سقط جنین به دلیل پارازیت‌های ماهواره‌ای حکایت دارد، تصریح کرد: بیماری صدها عامل می‌تواند داشته باشد و تاکنون ثابت نشده است که به طور خاص این سیگنال‌ها باعث به وجود آمدن یک بیماری شده باشد. وی گفت: اینکه در زمینه پارازیت ماهواره‌ای موضوع تا این حد پررنگ شده است ابعاد دیگری دارد و مربوط به مسائل بهداشتی نمی‌شود چرا که سیگنال‌ها و پارازیت ماهواره‌ای در همه جای دنیا وجود دارند و مختص ایران نبوده و تنها مربوط به کانال‌های ماهواره‌ای نیست.

قوه‌قضائیه باید با تهییج‌کنندگان افکار عمومی برخورد کند

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس نیز درباره مدعیان مضر بودن امواج بر سلامت مردم که امنیت روانی جامعه را به هم می‌زنند، معتقد است: افرادی که در این میان ادعایی مبنی بر سرطانزا بودن پارازیت دارند باید مستندات خود را ارائه دهند تا محققان داخلی بررسی‌های لازم را انجام دهند و در غیر‌این صورت مدعی‌العموم باید با افرادی که با اظهارنظرهای خود، تهییج افکار عمومی می‌کنند، برخورد کند. سیدامیرحسین قاضی‌زاده نماینده مشهد در مجلس دراین باره به سایت بولتن گفت: موضوع سرطانزا بودن امواج ماهواره‌ای و پارازیت در مجلس هشتم مطرح شده بود. در سال ۸۹-۸۸ زمانی که برخی ماهواره‌های خبری و … خارجی فیلتر شدند این شائبه ایجاد شد که این امواج سرطانزاست و نازایی را در پی دارد. وی که در مجلس هشتم بررسی نقش پارازیت در ایجاد بیماری‌ها را در دستور کار داشت، عنوان کرد: در مطالعات مدون بین‌المللی، آثار زیان‌بار امواج ماهواره‌ای و پارازیت‌ها که منجر به بروز بیماری مشخصی شود، وجود ندارد. البته بیماری‌هایی نظیر سرطان، ناباروری، بیمارهای قلبی، سردرد و میگرن به آن نسبت داده شده اما در مطالعات و تحقیقات علمی سندی بر این ادعا مشاهده نشده است.

منبع: ممتاز نیوز

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.