کمیسیون انتخابات پاکستان با صدور بیانیه ای رد صلاحیت گیلانی را اعلام کرد

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری محلی , کمیسیون انتخابات پاکستان سه شنبه شب , در بیانیه ای رسمی بنا به درخواست دیوان عالی پاکستان رد صلاحیت سید یوسف رضا گیلانی نخست وزیر این کشور را صادر کرد.

عصر روز سه شنبه کمیته سه نفری دیوان عالی پاکستان به سرپرستی قاضی افتخار محمد چودری رییس این نھاد بیانیه رد صلاحیت نخست وزیر را صادر کرد.

اختلافات بین دولت و دادگاه عالی پاکستان زمانی به اوج خود رسید که گیلانی در ماه آوریل به دلیل نپذیرفتن حکم دیوان عالی مبنی بر مفتوح شدن پرونده ھای پولشویی زرداری مجرم شناخته شد.

در حکم کوتاه دیوان عالی آمده , از آنجا که ھیچ درخواستی برای تجدید نظر در مورد مجرم شناخته شدن نخست وزیر از سوی دیوان عالی دریافت نشد، محکومیت گیلانی؛ عیان است، بنابراین دادگاه نخست وزیر پاکستان را رد صلاحیت اعلام کرد و عضویت وی را در پارلمان ملی ممنوع و او را از عهده دار شدن پست ھای دولتی و نمایندگی مجدد در پارلمان ملی به مدت پنج سال محروم می کند.

دیوان عالی پاکستان ھمچنین به زرداری دستور انتخاب دولت جدید دموکراتیک را صادر کرد.

منابع خبری اعلام کردند که گیلانی از محل اقامت نخست وزیر به مکان دیگری نقل مکان کرده است.

همچنین منابع آگاه در دولت اعلام کردند: رییس جمھوری قرار است روز چهار شنبه در مشورت با روسای احزاب سیاسی متحد با دولت ، نظر آنان را برای انتخاب نخست وزیر جدید جلب کند.

این منابع افزودند: زرداری به احتمال زیاد برای انتخاب نخست وزیر جدید نشست مشترکی نیز با نمایندگان پارلمان ملی و مجلس سنا برگزار خواهد کرد.

بر اساس خبر رسانه ها, پیش از برگزاری این نشست , اعضای ارشد حزب مردم در یک جلسه فوری , زرداری سرپرست حزب مردم و بلاول بوتو زرداری رییس حزب مردم را برای اتخاذ ھرگونه تصمیم به منظور انتخاب نخست وزیر جدید دارای اختیار تام اعلام خواهند کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری پاکستان پاکستان نیز از لغو سفر زرداری به روسیه که قرار بود برای شرکت در گردھمایی بین المللی اقتصادی روز چهارشنبه سفر سه روزه ای را به مسکو داشته باشد، خبر داد.

قرار است نشست اضطراری نمایندگان حزب مردم در پارلمان ملی و مجلس سنای پاکستان روز چهارشنبه در اسلام آباد برای بحث در باره انتخاب نخست وزیر جدید برگزار شود.

دبیر اطلاعاتی حزب مردم پاکستان از تمامی نمایندگان این حزب خواسته است که بدون استثنا در این نشست شرکت نمایند.

در ھمین حال منابع محلی از نامزدی ‘چودری احمد مختار’ وزیر کنونی آب و نیرو و ‘مخدوم سید شھاب الدین’ وزیر نساجی برای پست نخست وزیر نام می برند.

همچنین برخی رسانه از خانم ‘فریال تالپور’ نماینده پارلمان ملی و خواھر رییس جمھوری، و ‘حنا ربانی کھر’ وزیر امور خارجه و سید ‘خورشید احمد شاه’ وزیر امور مذھبی دولت پاکستان برای پست نخست وزیری یاد می کنند.

منابع رسمی در پاکستان می گویند: حزب مردم در نشست امروز خود پس از صدور حکم دادگاه عالی در مورد عدم صلاحیت گیلانی، تصمیم به پذیرش حکم دادگاه گرفت و مخالف رویارویی دولت با قوه قضاییه است.

در همین حال رسانه های خبری به نقل از چودری احمد مختار وزیر آب و نیروی پاکستان نوشتند که وی آمادگی خود را برای خدمت رسانی به پاکستان در نقش نخست وزیر کابینه دولت این کشور اعلام کرده است.

آساق ** ۱۰۹۵

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۱۹۰۷۸۵


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *