کنفرانس مخالفان سوریه در دمشق با حضور سفیران ایران، چین و روسیه

aaa-3.jpg

کنفرانس مخالفان دولت سوریه امروز (چهارشنبه) با حضور سفیر چین، ایران و روسیه در خاک این کشور آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری المیادین، به رغم انتشار اخبار ضد و نقیض درباره به تعویق افتادن این کنفرانس در پی انفجارهای امروز دمشق، شبکه خبری المیادین اعلام کرد که کنفرانس مذکور راس ساعت دو به وقت محلی دمشق آغاز شد.

در این کنفرانس اسامه نعیسه، یکی از مخالفان سوری با تاکید بر اهمیت مذاکره و گفت‌وگو برای حل و فصل وضعیت سوریه گفت: آیا بهتر نیست به جای افزایش بیشتر درگیری‌ها و خشونت‌ها برای گفت‌وگو و مذاکره آماده شویم؟

قدری جمیل، یکی دیگر از مخالفان سوریه نیز گفت: ما از منافع مردم سوریه دفاع خواهیم کرد و این خود یکی از دلایل تشکیل کمیته آشتی ملی در سوریه است.

وی تاکید کرد: تاریخ به کسانی که گفت‌وگوی ملی را به چالش بکشانند هرگز رحم نخواهد کرد.

وی ادامه داد: تاریخ به کسانی که از خشونت به عنوان راهکار حل و فصل بحران سوریه استفاده کنند رحم نکرده و از همه اتهاماتی که علیه ما وارد می‌شود چشم‌پوشی نمی‌کند و هرگز بر کسانی که خواهان دخالت‌های علنی و غیر علنی بیگانگان در امور سوریه هستند، رحم نخواهد کرد.

جمیل هم‌چنین اعلام کرد: ما خواهان دموکراسی مسالمت‌آمیز در سوریه هستیم.

همچنین سفیر روسیه نیز که در این کنفرانس حاضر بود، اعلام کرد: برگزاری کنفرانس مخالفان سوریه در حقیقت تلاشی برای شکستن حلقه‌های پیاپی کشتار و خشونت‌ در این کشور است.

وی افزود: باید برای آشتی ملی و چیزی که روسیه برای تحققش تلاش می‌کند وارد اقدامات جدی شد.

قدری جمیل با اعلام اینکه “ما موفق خواهیم شد کنفرانس مخالفان سوریه را در داخل خاک این کشور به عنوان گامی اساسی برگزار کنیم”، عنوان داشت: برخی از گروه‌ها خواهان گفت‌وگو و مذاکره نیستند. این گروه‌ها در حقیقت گروه‌های فاسدی هستند که به ادامه خشونت برای تامین اهدافشان تمایل دارند.

سفیر روسیه همچنین بر لزوم متوقف شدن فوری موج خشونت‌ها در سوریه و آغاز گفت‌وگوی ملی گسترده با مسئولان و مقامات سوریه تاکید کرد.

این مسئول روسی همچنین وضعیت سوریه را پیچیده خوانده و اعلام کرد که همه باید برای خروج هرچه بیشتر از بحران سوریه و آغاز گفت‌وگو بدون هیچ پیش شرط تلاش کنند.

در همین راستا سفیر چین نیز به نوبه خود وضعیت موجود در سوریه را نگران کننده توصیف کرد و گفت: اوضاع سوریه روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و امیدواریم که صلح و امنیت بار دیگر به این کشور بازگردد.

وی هم‌چنین درخصوص موضع کشورش در قبال وضعیت سوریه عنوان داشت: موضع چین موضع سیاسی نسبت به سوریه نیست بلکه یک موضع روشمند است.

سفیر چین همچنین اعلام کرد که پکن از تلاش‌های اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه و ماموریت وی حمایت می‌کند.

وی افزود: ما همه تلاش‌های خود را برای همکاری با گروه‌های ذی‌ربط درخصوص سوریه و حمایت از الابراهیمی به کار خواهیم بست.

سفیر چین در ادامه نسبت به ادامه ارتباطات با گروه‌های ذی‌ربط سوری اظهار امیدواری کرد.

سفیر ایران در این کنفرانس نیز با اعلام اینکه مذاکره و گفت‌وگو میان گروه‌های درگیر سوری بهترین راهکار برای تحقق اهداف دو طرف است، اعلام کرد: بحرانی که امروز در سوریه شاهد آن هستیم در حقیقت توطئه‌ای از سوی دشمنان سوریه است.

سفیر ایران در ادامه تاکید کرد: ادامه خشونت‌ها در سوریه نه تنها مشکل این کشور را حل نمی‌کند بلکه بحران سوریه را پیچیده‌تر می‌کند.

وی با اعلام اینکه ایران هرگونه خشونت در سوریه را محکوم می‌کند، عنوان داشت: هرگز دستیابی به دموکراسی از طریق دهانه تفنگ‌ها و خشونت محقق نخواهد شد.

از سوی دیگر یاسر العبد، فرمانده سابق گروه‌های مسلح حلب نیز در این کنفرانس اعلام کرد: برخی از گروه‌های مسلح خواهان به آتش کشیدن و نابودی کشورمان سوریه هستند و آن را هدف قرار داده‌اند و من به همین خاطر از سلاح دست کشیدم.

وی گفت: من از تلاش‌های شما برای حل و فصل بحران سوریه حمایت کرده و اعلام می‌کنم که با شما و در کنارتان هستم.

خالد عبدالرحمن الزالم، یکی از دیگر مخالفان حاضر در این کنفرانس نیز اعلام کرد: با حمل سلاح توسط گروه‌های سوری به شدت مخالفیم.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *