کودک زیر ۶ ماه با هیچ ماده غذایی حتی آب تغذیه نشود

پنجشنبه ۱۲ مرداد – ۱۱:۵۳:۰۵ ق.ظ

نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
بزرگنمایی:  

شیرخوار زیر ۶ ماه فقط با شیر مادر تغذیه شود و هیچ نوع ماده غذایی و آشامیدنی دیگر از جمله آب به او داده نشود.
به گزارش خبرگزاری ممتاز، کارشناس مسئول مادر و کودک مرکز بهداشت استان یزد در خصوص تغذیه کودک زیر ۶ ماه اظهار کرد: شیر مادر از لحاظ تغذیه ای یک غذای کامل است چرا که با داشتن مواد غذایی اصلی و ریز مغذی ها، ترکیبات دفاعی (آنتی کورها)، آنزیمها، هورمون های مختلف و اسیدهای چرب غیر اشباع به عنوان کامل ترین غذا برای شیرخواران تا پایان ۶ ماهگی شناخته شده است.
گیتی قوچانی ادامه داد: تغذیه کودک با شیر مادر علاوه بر رشد و نمو کودک، وی را در مقابل بسیاری از بیماریهای عفونی، تنفسی و گوارشی ایمن می کند.
وی افزود: شیرخوار در ۶ ماهه اول زندگی به هیچ چیز به جز شیر مادر نیازی ندارد بنابراین مادران باید شیردهی را هرچه زودتر شروع نمایند به طوری که شروع شیردهی در زایمان طبیعی حداکثر نیم ساعت پس از تولد و در سزارین بلافاصله پس از به هوش آمدن مادر انجام شود و تا پایان ۶ ماهگی تغذیه انحصاری با شیر مادر را رعایت کنند.
وی تصریح کرد: تغذیه انحصاری با شیر مادر به معنای آن است که شیرخوار فقط با شیر مادر تغذیه شود و هیچ نوع ماده غذایی و آشامیدنی دیگر از جمله آب به او داده نشود و فقط قطره های ویتامینی A+D و مولتی ویتامین به نوزاد داده شود.
قوچانی گفت: بر اساس نظر سازمان جهانی WHO اگر همه مادران در ۶ ماه اول تولد، کودکانشان را منحصرا با شیر خود تغذیه کنند سالیانه یک میلیون کودک از مرگ نجات می یابند. در جوامع توسعه نیافته مرگ و میر ناشی از اسهال در شیر خشک خواران ۱۵ برابر و مرگ و میر ناشی از پنومونی (ذات الریه) ۴ برابر شیر مادرخواران است.
وی اضافه کرد: سالانه بیش از یک میلیون کودک در اثر ابتلا به بیماریهای اسهالی، عفونتهای تنفسی و سایر عفونتهای ناشی از تغذیه ناکافی با شیر مادر می میرند و بسیاری کودکان از بیماریهایی رنج می برند که اگر با شیر مادر تغذیه می شدند هیچ گاه به آن مبتلا نمی شدند. 
این کارشناس مسئول مادر و کودک بیان کرد: تغذیه با شیر مادر علاوه بر مزایای فراوان برای نوزادان به حفظ سلامت مادران نیز کمک می کند به طوری که تحقیقات نشان داده که تغذیه با شیر مادر باعث کاهش بیماریهای نوزاد بخصوص اسهال، اوتیت حاد مدیا و پنومونی شده و همچنین سبب کاهش بعضی بیماریها در آینده می شود.
وی افزود: بطور مثال بچه هایی که ۲ سال شیر مادر خورده اند در آینده ریسک کمتری برای بیماریهای نظیر دیابت وابسته به انسولین، چاقی و بیماریهای قلبی عروقی دارند. از سوی دیگر مادران شیرده کمتر دچار خونریزی پس از زایمان شده و ریسک کمتری برای آنمی دارند. همچنین سرطانهای پستان و تخمدان در این مادران کمتر دیده می شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به دلایلی که گفته شد، بر تغذیه انحصاری با شیر مادر از زمان تولد تا ۶ ماه و همچنین تداوم تغذیه با شیر مادر همراه با تغذیه تکمیلی تا پایان ۲ سالگی تاکید می شود.

کد خبر: ۲۰۱۲۰۸۰۲۱۱۵۳۰۵۲۳۴


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ