لاغرها بخوانند، چطور ۳ماهه ۱۰ کیلو اضافه کنیم؟

۲۱ام بهمن ،

مجله سیب سبز برخلاف رژیم اشخاص چاق، رژیم‌هایی که برای افزایش وزن اشخاص لاغر تجویز می‌شود، معمولا زمان‌بر می باشند و شاید حتی از یک ماه تا ۳ ماه زمان لازم باشد تا وزن فرد لاغر زیاد شود. به یاد داشته باشید برای حل مشکل لاغری باید صبور باشید.

«داشت چیپس و پنیرش را با یک لیوان بزرگ دلستر با چنان ولعی می‌خورد که نگو! بعدش هم یک میلک‌شیک گُنده سفارش داد که من حتی با فکر کردن به آن هم ۲ کیلو چاق می‌شوم! چه برسد به خوردنش! اما او یک پَر چربی هم نداشت …

لاغرها بخوانند، چطور 3ماهه 10 کیلو اضافه کنیم؟

 با حسرت نگاهش می‌کردم و قهوه تلخم را مضمضه می‌کردم. من از ترس چاق شدن، هر بارکه با دوستانم به کافی‌شاپ و رستوران می‌روم، کم‌کالری‌ترین خوراکی‌ها را انتخاب می‌کنم و بسیار کم می‌خورم که نکند همه زحمات یک سال رژیم لاغری‌ام بر باد برود اما دوستم همیشه همین‌قدر لاغر بوده و همین‌قدر غذا می‌خورده ولی دریغ از اینکه یک گرم به وزنش اضافه شود! تازه وقتی می‌گوید «هرچی غذا می‌خورم که کمی چاق شوم اما نمی‌شوم» فکر می‌کنم می‌خواهد دل من را بسوزاند! مگر می‌شود کسی دلش بخواهد چاق شود؟!» شما هم فکر می‌کنید هیچ‌کس دوست ندارد چاق شود؟ شاید در این دوره و زمانه که بیشتر اطرافیان ما به دنبال راهی برای رفع اضافه‌وزنشان می‌گردند، دیدن کسی که دوست داشته باشد چاق شود، کمی عجیب باشد اما چه بخواهید و چه نخواهید، تعداد اشخاص لاغر که دوست دارند کمی چاق شوند، اصلا کم نیست و تا به حال تعداد بسیار بسیاری از آنها به دفتر سیب‌سبز نامه و ایمیل فرستاده‌اند و درخواست رژیمی برای چاق شدن کرده‌اند، به همین خاطر ما هم سراغ دکتر ‌رضا راست‌منش، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی رفتیم تا علل لاغری و چاق نشدن بعضی اشخاص را بررسی کنیم و همچنین با راه‌حل‌هایی برای رفع لاغری آشنا شویم.

علت را پیدا کنید !

از بچگی لاغر بوده‌اید؟

لاغری می‌تواند ریشه در دوران مختلف زندگی داشته باشد، از زندگی جنینی گرفته تا لاغری دوران خردسالی،‌ لاغری دوران قبل از بلوغ،‌ لاغری دوران بلوغ و لاغری دوران میانسالی و کهنسالی. بدترین و مقاوم‌ترین نوع لاغری،‌ لاغری‌های دوران جنینی و دوران قبل از بلوغ است چراکه بنیان بدن در این ۲ دوره شکل می‌گیرد. از جمله عوامل متعددی که می‌تواند در لاغری دخیل باشد می‌توان به علل روانی (نگرانی‌های شدید،‌ اضطراب، افسردگی، حسادت، رقابت…)، علل غذایی (کم‌غذایی، بدغذایی، مشکلات سوء جذب غذایی،‌ بی‌اشتهایی،‌ بد اشتهایی)،‌ علل پزشکی و هورمونی (پرکاری تیروئید،‌ کمی هورمون رشد، پاسخ ناکافی بدن به هورمون رشد، جذب اندک، سوء جذب…) و علل دارویی (مانند مصرف موادی که سبب افزایش سوخت و ساز شده یا جذب را کاهش می‌دهند، همچنین مصرف موادی که سبب افزایش تخریب چربی و عضله و کاهش توان بدن برای ساخت اندام می‌شوند) اشاره کرد که از مهم‌ترین علل لاغری می باشند، البته لاغری‌هایی با علل ژنتیک و کمیاب هم وجود دارند.

هرچه می‌خورید، چاق نمی‌شوید؟

باید شرایط چاقی را داشته باشید

با توجه به علل مختلف لاغری که گفته شد، درمان و چاق شدن به‌شرطی امکان‌پذیر است که با پزشک متخصص مشورت و شرح حال دقیق فرد لاغر بررسی شود. شاید این جمله را از زبان بعضی اشخاص لاغر شنیده باشید که «چرا با اینکه من خوب غذا می‌خورم، اما باز هم لاغر هستم؟» ولی وقتی عادات غذا خوردن و سبک زندگی آنها توسط پزشک بررسی می‌شود، مشخص می‌شود نه‌تنها غذایی که می‌خورند، کافی و مناسب نیست، بلکه شرایط لازم بدنی برای افزایش وزن را هم ندارند و تمام این موارد در کنار هم برای چاق شدن لازم می باشند. مصرف هرکدام از مواد غذایی آن هم در یک نسبت بهینه و به موقع، البته در شرایطی مناسب، برای افزایش وزن لازم می باشند که در این میان بستر مناسب هورمونی هم یکی دیگر از موارد مهم زمینه‌ساز چاقی به شمار می‌رود.

لاغری دوران قبل از بلوغ،‌ لاغری دوران بلوغ و لاغری دوران میانسالی و کهنسالی. بدترین و مقاوم‌ترین نوع لاغری،‌ لاغری‌های دوران جنینی و دوران قبل از بلوغ است

لاغرها بخوانند، چطور 3ماهه 10 کیلو اضافه کنیم؟

فکر می‌کنید ضعیف میباشید؟

همه لاغرها بیمار نیستند !

واقعیت این است که تعداد کمی از اشخاص دچار لاغری مفرط می باشند که این لاغری مفرط به نوعی سبب کاهش اعتماد به نفس و بدشکلی بدن می‌شود و شاید شنیده باشید که بعضی از این اشخاص به هیچ‌وجه خود را زیبا نمی‌دانند و با عباراتی مثل «عین چوب خشک شده‌ام!» یا «لباس در تنم زار می‌زند!» و…  خودشان را توصیف می‌کنند! معمولا سیستم ایمنی این اشخاص ضعیف است و در مقابل کوچک‌ترین عوامل بیماری‌زا تحریک می‌شود.

بی‌اشتها میباشید؟

ریشه‌اش را پیدا کنید

کم‌اشتهایی با اینکه می‌تواند سبب لاغری باشد، اما در بیشتر موارد نشانه‌ای از یک مشکل مهم دیگر در بدن است و اینکه بخواهیم به زور قرص و شربت اشتها‌آور و هزار راه دیگر فقط اشتها را برگردانیم، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و سبب اتلاف وقت طلایی در رسیدن به هدف شود. گاهی ممکن است کودک شما هیچ‌گونه کمبود غذایی نداشته باشد، با وزنی مناسب به دنیا بیاید، دارویی مصرف نکرده باشد،‌ مشکل پزشکی نداشته باشد،‌ فعالیت بدنی زیادی که منجر به لاغری شود نیز نداشته باشد اما صرفا به سبب استرس شب‌های امتحان و رقابت شدید و مداوم با همکلاسی‌ها، میزان هورمون کورتیزول (هورمون استرس) در او بسیار بیشتر از سایر کودکان باشد که حضور سطح بالای هورمون کورتیزول، ساخت پروتئین و چربی را در بدن مختل کرده و مشکل لاغری شدید را در کودک ایجاد می‌کند اما مشخص شدن این مشکل، جز با انجام آزمایش هورمونی توسط پزشک، امکان‌پذیر نیست!

خود درمانی نکنید

شاید شما فقط به این فکر کنید که فرزندتان بی‌اشتهاست و تنها راه‌حل‌تان هم شربت اشتها‌آور باشد! همین امر می‌تواند فرصت رشد بهتر و حتی قد بلند شدن فرزندتان را از او بگیرد! یا به طور مثال فکر کنید مصرف هرچه بیشتر پروتئین و مکمل‌های پروتئینی برای چاق شدن شما کافی است اما یادتان باشد مصرف پروتئین مازاد بر نیاز،‌ خود از طریق افزایش اثر دینامیک پروتئینی، سبب کاهش وزن می‌شود! پس لطفا خوددرمانی را فراموش کنید و هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید تا معضل لاغری‌تان، همیشگی و با راه‌های سالم درمان شود.

رهایی اشخاص بزرگسال از لاغری شرایط خاص خود را دارد و تجربیات متعدد و موفق روزمره نشان می‌دهد پیروی از برنامه غذایی واقعا نجات‌بخش است.

به خاطر داشته باشید تنها زیاد خوردن سبب خلاصی از لاغری نمی‌شود. بعضی از میوه‌ها،‌ آبمیوه‌ها،‌ عرقیات و عادت‌های غذایی و عادات زندگی خود سبب لاغری می‌شوند، بنابراین هیچ نسخه یکسانی برای همه اشخاص لاغر وجود ندارد که بتوان آن را به همه پیشنهاد کرد. شرایط هر فرد باید توسط متخصص بررسی شود تا با توجه به شرایط اختصاصی او، رژیم تجویز شود و به این ترتیب است که می‌توانید از شر لاغری خلاص شوید!

برخلاف رژیم اشخاص چاق، رژیم‌هایی که برای افزایش وزن اشخاص لاغر تجویز می‌شود، معمولا زمان‌بر می باشند و شاید حتی از یک ماه تا ۳ ماه زمان لازم باشد تا وزن فرد لاغر زیاد شود. عوض و بدل کردن کارشناس تغذیه با این تصور که رژیم غذایی این کارشناس موثر نبوده یا ترک عجولانه رژیم با این تصور که «جواب نمی‌دهد!» از اشتباهات رایج می باشند. به یاد داشته باشید برای حل مشکل لاغری باید صبور باشید.


مجله اینترنتی برترین ها | پورتال خبری و سبک زندگی
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *