لاوروف: از اظهارات بایدن درباره توقف مداخله در امور کشورها استقبال می‌کنیم

وزیر خارجه روسیه امروز چهارشنبه اعلام کرد، کشورش از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا و فرانسه درمورد توقف مداخله در امور داخلی سایر کشورها استقبال می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در دیدار با دانشجویان موسسه مطالعات سیاسی مسکو گفت: این لحظه بسیار خوبی است، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه هرکدام تقریبا به فاصله یک یا دو روز اعلام کردند که زمان توقف مداخله در امور داخلی سایر کشورها رسیده است تا دموکراسی غربی در این کشورها اعمال شود. ما مدت‌هاست خواهان این هستیم که همتایان غربی ما از ماجراجویی‌هایی که در دهه‌های اخیر داشته‌اند، درس بگیرند.

لاوروف گفت: اگر این اظهارات صحت داشته باشد روسیه نسبت به آرام شدن وضعیت جهان امیدوار می‌شود.

وزیر خارجه روسیه گفت: پس از تراژدی افغانستان و خروج شتاب زده آمریکا و متحدانش از کابل، صداهایی در غرب بلند می‌شوند که خواهان این هستند در همه امور مربوط به سیاست خارجه به ویژه استقرار نیروهای مسلح در آینده به خود تکیه کنند نه به دستورات واشنگتن.

وی افزود: پس از خروج ناتو از افغانستان مهمترین مساله برای ما تضمین امنیت متحدان‌مان یعنی کشورهای آسیای میانه است‌. زیرا روسیه در تامین امنیت مرزهای جنوبی خود مستقیما بر این متحدان تکیه دارد.

لاوروف گفت: امیدواریم بر سر اقدامات خارجی که به فراهم سازی شرایط مناسب در داخل افغانستان جهت تشکیل دولت ملی فراگیر کمک خواهد کرد، به توافق برسیم. ما اکنون در این مسیر در تلاش هستیم.

وزیر خارجه روسیه در سخنرانی خود گفت، غرب تلاش دارد هند را در شرق به رویارویی بکشاند.

وی گفت: اکنون در منطقه آسیا و اقیانوس آرام استراتژی دو اقیانوس آرام و هند اجرایی می‌شود و هدف از این استراتژی مهار چین است. آنها تلاش می‌کنند شریک استراتژیک دیگر ما مثل هند را وارد این بازی‌ها بکنند.

لاوروف گفت: کسانی که حاکمیت خود را کنار گذاشته و در یک صف تحت رهبری آمریکا و کشورهای غربی قرار گرفته‌اند دیگر نمی‌توانند حتی یک کلمه مخالف به زبان آورند.

پیش از این چین از ایالات متحده خواست سیاست بسیار خطرناک خود در قبال پکن را اصلاح کند و چین را دشمن احتمالی خود نداند.

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ