لبنیات دو نرخی می‌شود

جام جم آنلاین: دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: از ۱۷ تیرماه‌ شیر، پنیر و ماست برای قشر کم درآمد ۳۰ درصد ارزانتر عرضه می‌شود.

رضا باکری در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: طبق توافق با وزارت صنعت، معدن و تجارت، قرار است شیر، پنیر و ماست در دو نرخ متفاوت برای اقشار کم درآمد و اقشار مرفه جامعه توزیع شود.

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی افزود: قیمت برای افراد کم درآمد جامعه پایین‌تر بوده و ۵۰ درصد تولید کارخانجات لبنی با قیمت پایین‌تر به این بخش از جامعه اختصاص داده شود.

وی قیمت حدودی شیر برای افراد کم درآمد جامعه را ۱۲۰۰ تومان و پنیر را ۲۴۰۰ تومان اعلام کرد.

با محاسبه قیمت شیر ۱۶۰۰ تومانی در بازار و پنیر ۲۷۰۰ تومان این کاهش قیمت تا ۳۳ درصد خواهد بود.

باکری گفت: ضرر کارخانه‌ها از محل توزیع محصول لبنی با قیمت پایین را قرار است افراد مرفه جامعه تأمین کنند و برای این اقشار تا حدودی با قیمت بالاتر عرضه خواهد شد.

باکری گفت: نظر وزارت صنعت این بود که از شنبه این هفته(۱۰ تیرماه) لبنیات با قیمت پایین عرضه شود، اما به جهت نبودن فرصت برای انطباق کارخانه‌ها با وضع موجود به نظر می‌رسد این موضوع از ۱۷ تیر‌ماه محقق خواهد شد.

باکری گفت: کارخانجات لبنی باید ضمن آماده سازی برچسب‌هایی با دو نرخ متفاوت عرضه کنند که مستلزم زمان خواهد بود.

باکری تصریح کرد: کارشناسان انجمن صنایع لبنی مشغول مطالعه و بررسی قیمت‌ها هستند که احتمالا فردا تعیین و در هیئت مدیره مصوب خواهد شود.

وی در پاسخ به اینکه سیستم توزیع برای جامعه هدف کم‌درآمد و مرفه چگونه خواهد بود، گفت: سیستم توزیع را وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌کند و کارخانه‌ها مسئول تولید هستند.

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی همچنین گفت: زمانی که شیر و لبنیات دو نرخی عرضه می‌شود و ۵۰ درصد آن کمتر از قیمت تمام شده است یا باید دولت همانند سال‌های قبل یارانه پرداخت می‌کرد و یا گروه دومی که وضعیت اقتصادی مناسبی دارند این ضرر کارخانه‌ها را جبران می‌کردند که نظر دوم تأیید شد.

باکری گفت: این موضوع در تمام دنیا وجود دارد و اتومبیل‌های ارزان‌قیمت و تا ۲۵۰ هزار دلار وجود دارد که زیان کارخانجات را کسانی متقبل می‌شوند که از محصولات لوکس و گران‌قیمت استفاده می‌کنند.

 

 


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ