مادران شاغل و مشکلات تابستانه

یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱


اگر شما هم مادر شاغلی میباشید و با رسیدن فصل تابستان، مدرسه فرزندتان تعطیل شده به احتمال بسیار اکنون به سبب تغییر برنامه روزانه خود سردرگم شده‌اید چرا که از سویی دوست دارید کنار فرزندانتان در خانه باشید اما از طرفی هم ترجیح می‌دهید فارغ از دغدغه‌ها و هیاهوی سال تحصیلی و مسائل مربوط به مدرسه فرزندانتان به کار بپردازید.


مادران شاغل و مشکلات تابستانه

کار کردن در خارج از خانه در کنار سایر وظایف پدری و مادری یکی از مشکلاتی است که با آغاز فصل تابستان بسیاری از والدین با آن روبرو می‌شوند که بطور حتم این مشکلات ارتباط مستقیمی با سن و مقطع تحصیلی فرزندتان نیز دارد.

اما اگر در این شرایط تاحدودی احساس سردرگمی می‌کنید و مایل میباشید بدون اینکه به شما برچسب بدترین پدر و مادر دنیا بخورد در عین حال حضور موثر و فعالی نیز در محل کار خود داشته باشید می‌توانید با بکارگیری چند راهکار مفید به این هدف دست یابید که بعضی از کاربردی‌ترین آنها به شرح زیر است:

_در مورد توقعات خود از فرزندانتان در تابستان با آنها صحبت کنید. بعبارت دیگر به فرزندانتان بگویید از آنها چه می‌خواهید همینطور در قبال وظایفی که به آنها محول می‌کنید می‌توانید برایشان پاداش مناسبی نیز در نظر بگیرید. به طور مثال می‌توانید بعد از ظهرها یا آخر هفته آنها را به پارک ببرید

_ توقعاتتان از خودتان را نیز مرور کنید. اگر این تابستان اولین تجربه شما از کار در خارج از منزل است در حالی که فرزندتان در خانه حضور دارد، بخاطر داشته باشید قادر نخواهید بود هفت ساعت مداوم کار کنید و خیالتان از بابت فرزندتان راحت باشد و با این واقعیت خود را وفق دهید.

_ به کودکانتان استراحت بدهید. وقتی در دفتر کار میباشید زمانی را به استراحت خود اختصاص دهید تا با این کار خستگی وحشتناک کار را از دوش خود بردارید. پس همانگونه که در محل کار خود زمانی را برای استراحت به خود اختصاص می‌دهید، باید در طول روز زمان کوتاهی را نیز برای استراحت و بازی با کودکانتان اختصاص دهید. این راهکار علاوه بر اینکه به شما نیرویی دوباره می‌بخشد، سبب می‌شود کودکانتان نیز مطمئن شوند که آنها را فراموش نکرده‌اید. برای این کار می‌توانید یک داستان کوتاه برایشان بخوانید یا یک میان وعده برایشان فراهم کرده و یا با آنها بازی کنید.

_حتما در زمان‌های مناسب فرزندانتان را از خانه خارج ببرید. حتی با وجود اینکه در قرن ۲۱ هستیم و با وجود تمام امکانات و دستگاه‌های الکترونیک، براحتی می‌توان آنها را فراموش کرده و کارهای اداری خود را خارج از خانه و در حالی که فرزندانتان در حال بازی کردن در پارک می باشند، انجام دهید اما باید حواستان هم کاملا به بچه‌ها باشد تا مبادا غفلت شما سبب بروز سانحه‌ای برای آنها شود.

_فرزندانتان را به خانه بستگان و دوستان قابل اطمینان خود که فرزندی هم دارند بفرستید. بسیاری از والدین فرزندانشان را به خانه همسایگان و آشنایانی می‌فرستند که والدینشان معمولا در تمام طول روز در منزل حضور دارند. با این کار مدت طولانی خیالتان راحت خواهد بود که فرزندتان با دوستانش سرگرم است و بزرگتر‌ها نیز مراقب او می باشند.

به فرزندانتان کار بدهید. وقتی کودکی فهرستی از انجام فعالیت‌های مختلف و مفید را دست دارد و برای انجام آنها مشتاق است، شما قادر خواهید بود وقتی آنها مشغول می باشند، بسیاری از کارهایتان را انجام دهید

_ساعت‌های خاصی را برای انجام کارهای اداره در منزل اختصاص دهید. بچه‌ها معمولا بیشتر از شما نیاز به خواب دارند پس سعی کنید همیشه دو ساعت زودتر از آنها از خواب بیدار شوید. در نتیجه خواهید دید چقدر خوب و کافی می‌توانید بدون اینکه کودکتان مزاحم شما شود بسیاری از کارهایتان را با خیال آسوده انجام دهید. همینطور می‌توانید فرزندانتان را یک ساعت زودتر بخوابانید تا بتوانید یک ساعت تا قبل از خواب به کارهایتان برسید.

_ به فرزندانتان کار بدهید. وقتی کودکی فهرستی از انجام فعالیت‌های مختلف و مفید را دست دارد و برای انجام آنها مشتاق است، شما قادر خواهید بود وقتی آنها مشغول می باشند، بسیاری از کارهایتان را انجام دهید.

در آخر فراموش نکنید که وظیفه ی اصلی شما مادری است و هر چقدر که در کارتان موفق باشید ، اگر فرزند تان بخاطر عدم حضور شما ،آسیب ببیند ، نمی توانید خود را ببخشید. اگر امکان دور کار شدن و کار در منزل وجود دارد ،این سه ماه در خانه کار کنید .

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

غنی‌سازی رابطه با کودک

من مهربان ندارم، نامهربان من کو؟

اگه گفتی چرا بی قرارم؟

زیر آبی‌های شخصیت بخشی به کودک

کمک کنید تا حسادت نکند


سایت موسسه فرهنگی تبیان > بخش خانواده ایرانی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ