ماهیگیر هندی: کشتی آمریکایی بدون اخطار به ما شلیک کرد

چهارشنبه ۲۸ تیر – ۰۹:۵۵:۱۷ ق.ظ

نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
بزرگنمایی:  

یکی از سرنشینان قایق تندروی ماهیگیری که در جریان شلیک کشتی آمریکایی زخمی شده، گفت، از این کشتی هیچ پیام اخطاری دریافت نکرده و فقط به آن ها ناگهان شلیک شده است.
به گزارش خبرگزاری ممتاز، نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد پس از این که یک قایق سه موتوره، در نزدیکی بندر «جبل علی» به اخطارهای داده شده بی توجهی کرد، مورد اصابت گلوله های کالیبر۵۰  قرار گرفت.  در این حادثه یک تن کشته و سه تن زخمی شدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، نسخه کامل اخطارها و پیام های رد و بدل شده که به صورت آنلاین در وبسایت نیروی دریایی آمریکا منتشر شده، نشان می دهد از فاصله ۹۰۰ یاردی – ۸۲۰ متری – اخطار به قایق تندرو داده شده و چند پیام اعلام شده و وقتی به یکصد یاردی یا ۹۰ متری رسیده، به آن شلیک شده است.
قایق موتوری یاد شده از بالا سفید رنگ و از پایین تیره رنگ است و هیچ نشان نظامی بر آن دیده نمی شود و طبق اعلام نیروی دریایی آمریکا، هیچ دستگاه بی سیم یا تماس رادیویی هم روی آن نصب نشده و فاقد تشکیلات ارتباط رادیویی است.
این گزارش می گوید کنسول هند با زخمی های این حادثه دیدار کرده و سفیر هند در امارات گفته این قایق از سفر ماهیگیری در حال بازگشت بوده که سر راه کشتی آمریکایی قرار می گیرد.
«ام کی لوکش»، سفیر هند در امارات می گوید: «این ماهیگیران می گویند هیچ اخطاری نگرفته بودند ولی ما هنوز مشغول بررسی مسئله با مقامات هستیم تا ابعاد دقیق مسئله مشخص شود.»
«داهی خلفان تمیم» رییس پلیس دبی هم به آسوشیتد پرس گفته است: «بررسی ها اولیه و تحقیقات ما می گوید قایق ماهیگیری راه درست را می آمده وخطری متوجه کشتی آمریکایی نکرده است.» این گزارش می گوید شماری از رسانه های محلی گفته اند این تیراندازی، «اشتباهی» انجام گرفته است.
«نانسی پاول» سفیر آمریکا در هند از بروز این حادثه ابراز تاسف کرده و قول داد نیروهای آمریکایی تحقیق مفصل و کاملی در این زمینه انجام خواهند داد. هند هم به طور جداگانه از امارات  درخواست کرده در این مورد تحقیق کند.
«گرگ رایلسون» سخنگوی ناوگان پنجم نیروهای دریایی آمریکایی در بحرین حاضر به واکنش به گفته های ماهیگیران نشده و فقط گفته کشتی های آمریکایی طبق استاندارد و برنامه مشخص خود عمل می کنند.
وی افزود: «کشتی های امریکایی حق دفاع برای هرگونه خطر احتمالی را دارند و در صورتی که هر قایقی بخواهد وارد حریم آن ها وارد شود، به آن واکنش نشان خواهند داد.»
ستوان رایلسون روز دوشنبه و پس از این حادثه به خبرگزاری فرانسه گفته بود: «پس از بی توجهی خدمه این قایق کوچک به اخطارهای ناو سوخت رسان «راپ هانوک»  و نزدیک شدن به این ناو، ملوانان حاضر بر عرشه این ناو با تیربار کالیبر ۵۰ به سوی این قایق شلیک کردند.»
این سخنگو تصریح کرده است، ملوانان حاضر برعرشه این کشتی بارها به سرنشینان این قایق اخطار داده و خواستار تغییر مسیر ان شده بودند ولی آنان به این اخطار ها توجهی نکردند.

کد خبر: ۲۰۱۲۰۷۱۸۰۹۵۵۱۷۱۶۰


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ