ماهی ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد

جام جم آنلاین: مصرف ماهی و سایر غذاهای دارای اسیدهای چرب امگا-۳ خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد.

ترکیبات چرب امگا-۳ که با التهاب مقابله می کند می تواند سطح پروتئین مربوط به بیماری آلزایمر را در خون کاهش دهد.

محققان آمریکایی برای اثبات فرضیه خود روی بیش از ۱۲۰۰ مورد از افراد بالای ۶۵ سال که به بیماری آلزایمر مبتلا نبوده اند مطالعاتی را انجام داده اند.

از شرکت کنندگان خواسته شد درباره رژیم غذایی خود توضیح دهند و پس از آن خون آنها برای بررسی میزان پروتئین «آمیلوئید بتا» آزمایش شد.

این پروتئین در مغز افراد مبتلا به آلزایمر جمع می شود و یکی از نشانه های اصلی ابتلا به این بیماری است.

در آزمایش های انجام شده سطح پایین پروتئین «آمیلوئید بتا» در خون افرادی مشاهده شد که مصرف اسیدهای چرب امگا-۳ در رژیمشان بیشتر بود.

دکتر نیکولاس اسکارمیز از مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک اظهارداشت: درحالی در این تحقیق اندازه گیری تجمع «آمیلوئید بتا» را در مغز دشوار بود، اما اندازه گیری سطح این پروتئین در خون به سادگی انجام شد که تا حدی نشان دهنده میزان تجمع آنها در مغز بود.

وی افزود: اندازه گیری از طریق آزمایش های بعدی درباره ارتباط اسیدهای چرب امگا-۳ به سطح این پروتئین در مغز یا سطوح دیگری از پروتئین های مرتبط با بیماری آلزایمر می تواند اعتماد ما به تأثیرات و مزایای استفاده از غذاهای داری امگا-۳ را افزایش دهد.

دانشمندان این تحقیق که نتایج آن را در مجله عصب شناسی منتشر کرده اند در کنار پروتئین «آمیلوئید بتا» اسیدهای چرب اشباع شده، اسیدهای چرب امگا-۶، اسیدهای چرب اشباع نشده، ویتامین های E، C، B12 و D و فولیکاسید و «بتاکاروتن» را نیز مورد آزمایش قرار داده اند و دریافتند که سایر اسیدهای چرب ارتباطی به سطح «آمیلوئید بتا» نداشته اند.(مهر)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ