مبادلات اقتصادی ایران و افغانستان رو به افزایش است

به گزارش ایرنا، وی به خبرگزاری ‘جمهور’ افغانستان گفت: مبادلات بازرگانی میان دو کشور امسال نسبت به سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۱۵ درصد افزایش یافته است.

به گفته رییس اتحادیه صنعتگران استان هرات افغانستان روند صعودی روابط اقتصادی ایران و افغانستان ناشی از افزایش خدمات کنسولی و تقاضای مردم افغانستان از اجناس ایرانی بوده است.

وی افزود: افغانستان یکی از مشتریان بزرگ اجناس ایرانی در منطقه است و افزایش خدمات کنسولی از سوی ایران باعث شده تا تاجران افغانستان بیش از گذشته به مبادلات تجاری با این کشور ترغیب شوند.

خادم تاکید کرد که تاجران و صنعتگران هرات ضمن واردات از کشورهای مختلف باید در عرصه کسب بازاریابی برای اجناس تولیدی افغانستان در سطح منطقه و جهان، تلاش ‌های جدی از خود نشان دهند.

‘رحیم محمدی یکتا’ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استان هرات، گفت: ایران آماده است تا تولیدات مازاد افغانستان را خریداری کند.

به گفته وی، ایران آماده است تا میوه و صنایع تولیدی افغانستان را که اضافه تر از مصرف داخلی این کشور است، با قیمت‌های استاندارد منطقه ای وارد کند.

سرکنسول ایران همچنین از افزایش مبادلات اقتصادی میان ایران و افغانستان تا سقف بیش از دو میلیارد دلار در آینده خبر داد.

عمده ترین اجناس مورد نیاز مردم افغانستان که یکی از مصرفی ترین کشورهای منطقه است، از کشور ایران، چین و پاکستان تامین می‌شود.

آساق**ع.ن**۱۳۶۸**

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۵۹۶۸۴


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ