مبتلایان به هپاتیت سی می توانند ازدواج کنند

۳۰م آذر ،
ممتاز نیوز : موید علویان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: یکی از راه های انتقال هپاتیت سی می تواند انتقال از راه جنسی با فرد آلوده باشد ولی شانس این انتقال بسیار پایین است به طوری که در اغلب موارد هپاتیت سی از همسر به طرف مقابل منتقل نمی شود.

وی اضافه کرد: امامبتلایان به هپاتیت سی باید پیشنهاد های بهداشتی را رعایت کنند به عنوان مثال زخم و بریدگی پوست را پانسمان کرده، از سرنگ مشترک استفاده نکرده و از مسواک، ریش تراش و لوازن آرایشی به صورت مشترک استفاده نکنند.

این فوق تخصص گوارش و کبد گفت:هپاتیت سی قابل درمان است و درصورت مصرف دقیق دارو تحت نظر پزشک، امکان ریشه کنی آن وجود دارد.

علویان افزود: هپاتیت سی در مواردی نیاز به درمان دارویی دارد و در صورتی که آسیب کبدی ناشی از ابتلای به این بیماری خفیف باشد، ممکن است نیازی به درمان نباشد همچنین درمان دارویی به سبب عوارض جانبی وهمچنین گران بودن آنها ، همواره بهترین انتخاب نیست.

علویان با بیان اینکه بیماری هپاتیت سی بیماری خطرناکی است ، تصریح کرد : با درمان مناسب و حضور منظم پزشک و مراقبت از بیمار ،این اشخاص می توانند زندگی فعال و عادی داشته باشند ولی باید همواره به یاد داشته باشیم که پیشگیری بسیار آسان تر و کم هزینه تر از درمان است.

علویان افزود: هپاتیت سی در اثر عوامل مختلفی از جمله داروها ، ویروس های مختلف، بیماری های خود ایمنی و بیماری های ژنتیکی بوجود می آید.

وی ادامه داد: هپاتیت سی نوعی بیماری کبدی است که در اثر عفونت با ویروس هپاتیت سی رخ می دهد و این ویروس در سلول های کبدی زندگی می کند که سبب التهاب کبد یا همان هپاتیت می گردد.

این فوق تخصص گوارش و کبد گفت: این ویروس می تواند سبب آسیب های دایمی کبد مثل سیروز (تنبلی کبد)، سرطان و نارسایی کبد شود.

علویان با بیان اینکه حدود ۲۰۰ هزار بیمار مبتلا به هپاتیت سی در کشور شناسایی شده است، گفت: براساس تخمین سازمان بهداشت جهانی ۱۷۰ میلیون نفر در جهان ناقل هپاتیت سی می باشند که سالانه بیش از یک میلیون مورد مرگ در اثر ابتلا به این بیماری اتفاق می افتد.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ