متحرک‌سازی سامانه موشکی S200 در اواسط راه است/ نام S200 بومی می‌شود

بهمن ۱۴۰۱

امیر‌ سرتیپ “فرزاد اسماعیلی” در گفتگو با خبرنگار دفاعی – امنیتی باشگاه خبرنگاران، با رد خبرهای مبنی بر متحرک‌سازی کامل سامانه موشکی S200 اظهار داشت: سال قبل در بخش تکنیکی کاری کردیم که این سامانه موشکیِ ارتفاع بالا که راهبردی نیز هست به شکل نقطه‌زنی نیز بتواند مورد استفاده قرار گیرد.
 
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) افزود: کشور سازنده S200، این سامانه را طوری طراحی نکرده بود که علیه هواپیما‌های بدون سرنشین با سطح مقطع یک دهم هواپیما‌هایی که برای این سامانه طراحی شده، توانایی مقابله داشته باشد.

 

وی ادامه داد: این موضوع در رزمایش سال قبل اتفاق افتاد و ما هواپیمای بدون‌سرنشین با سطح مقطع بسیار پایینی را با سامانه S200 منهدم کردیم.

امیر اسماعیلی گفت: کار بعدی ما در سامانه S200 این بود که بخش‌هایی از این سامانه را سبُک کردیم و بخش‌هایی که این سامانه را لَخت و فقط سکون واقعی و محض به آن دیکته می‌کرد را با صحبت‌ها و افکار فنی و اِعمال موارد فنی، حذف کردیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) افزود: این موضوع سبب شد سامانه S200 به مطالبه‌ای که فرمانده معظم کل قوا از ما داشتند نزدیک شود. معظم‌له در سال قبل خواسته بودند تا ما این سامانه را مانند آن‌چه در عملیات والفجر ۸ اتفاق افتاد، متحرک‌سازی کنیم.

وی با اشاره به نام سامانه S200 اظهار داشت: به سبب تغییرات مهمی که توسط متخصصان ما بر روی این سامانه صورت گرفته است قصد داریم نام آن را نیز بومی کنیم.

امیر اسماعیلی تصریح کرد: در رزمایش سال گذشتهٔ خود توانستیم با شلیک موشک S200 توسط “را‌دار مادر” هدف را مورد اصابت قرار دهیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) افزود: ما بخش دوم را در این رزمایش انجام دادیم، یعنی موشک S200 با هدایت را‌دار مادر به پهپاد اصابت کرد؛ اما بخش اول که موضوع متحرک‌سازی است را تیم فنی قرارگاه و تیم مراکز دانش بنیان دانشگاه‌های کشور به صورت یک کار بزرگ آغاز کردند و ما تقریباً در اواسط راه هستیم.

وی تصریح کرد: ان‌شاء‌الله به روزی برسیم که سامانه S200 ما نیز به طور کامل، مانند سامانه موشکی ارتفاع متوسط ما متحول شود.

 

 
امیر اسماعیلی در پاسخ به این سؤال که آیا نام خاصی برای این سامانه در نظر گرفته‌اید، گفت: من عقیده‌ام این است خود کسانی که این کار را انجام می‌دهند باید برای سیستم‌ها و سامانه‌ها نام‌گذاری کنند، مانند سامانه‌های موشکی مرصاد۱، مرصاد۲ و یا‌زهرا(س) و تاکنون نیز همین طور بوده است، لذا بنده فقط به‌عنوان اینکه از همه دست‌اندرکاران فنی و عملیاتی تشکر کنم حضور دارم و ان‌شاء‌الله خودشان نام این سامانه را خواهند گذاشت.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص)  خاطرنشان کرد: فعلاً مشغول کار هستیم و هنگامی که کار به پایان برسد، نام آن نیز معین خواهد شد.

گفتنی است، چندی پیش یکی از خبرگزاری‌ها به اشتباه، خبر از  متحرک‌سازی کامل سامانه S200 داده بود.

انتهای پیام/ش


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *