مجوز ساخت فیلم «برادران لیلا» در دولت قبل صادر شده است

مدیرکل اداره نظارت بر نمایش سازمان سینمایی در حاشیه ی انتشار غیرقانونی نسخه سینمایی برادران لیلا با اشاره به اینکه فیلمنامه برادران لیلا در شورای پروانه ساخت دولت قبل بررسی شده است گفت: این فیلم در همان شورا پس از دریافت چند توصیه در خصوص ضرورت رعایت حرمت پدر و مادر و همچنین صیانت از جایگاه خانواده به تصویب رسیده و ابلاغ شده است.

مجوز ساخت فیلم «برادران لیلا» در دولت قبل صادر شده است

به گزارش ممتاز نیوز، روح الله سهرابی افزود: فارغ از مضمون کلی و محتوای فیلم که به هر حال مثل هر فیلم دیگر موافقین و مخالفین خود را دارد اما آنچه این فیلم را وارد حاشیه کرد رفتار غیر حرفه ای و مغایر با قوانین و آیین نامه های مصوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی عوامل اصلی این فیلم بود که موجب شد شورای پروانه نمایش سازمان سینمایی از دیدن این فیلم و ارزیابی آن خودداری کند .
به گفته سهرابی این فیلم پیش از اخذ مجوز لازم اقدام به شرکت در جشنواره های خارجی کرد و در مرحله ی بعد و بدون دریافت مجوز از سازمان سینمایی در خارج از کشور به اکران عمومی رسید .
وی افزود: اینکه فیلمی در پلتفرم های خارجی منتشر شود به طور طبیعی وارد شبکه ی قاچاق خواهد شد لذا دست اندرکاران اصلی فیلم باید خود متوجه این مسئله می بودند تا اینگونه خودخواسته موجب انتشار غیرقانونی فیلم نمی شدند .
سازمان سینمایی کشور بر اساس وظیفه ی ذاتی خود که یکی از مهمترین آنها حمایت از اکران آثار سینمایی و  مدیریت اقتصاد سینماست صرف نظر از رفتار متخلفانه عوامل فیلم ،  تلاش کرد تا  با اتخاذ رویکرد اصلاحی و تعاملی مشکل فیلم مذکور را حل کند اما هر بار به دلیلی که عمده ی آن هم به عوامل سازنده فیلم بر می گشت این امر میسر نشد و جلسات پی در پی ما برای حل و فصل مشکلات فیلم بی نتیجه ماند .
به گفته وی عدم تمکین صاحبان فیلم به انجام اصلاحات پیش از حضور در جشنواره کن و اکران عمومی فیلم در خارج از کشور پیش از اخذ مجوزهای لازم و مخالفت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اکران فیلمی که علاوه بر مضمون و محتوای تلخ و نا امید کننده ، کار خود را با قانون شکنی شروع کرده بود ، از جمله دلایلی بود که موجب  لاینحل باقی ماندن مسئله و مشکل این فیلم شد .
وی خاطرنشان کرد البته طی دو ماه اخیر سرمایه گذار و تهیه کنندگان و کارگردان فیلم برای هر گونه اصلاح اعلام آمادگی کردند که سرانجام با وساطت رئیس مجترم سازمان ، شورای پروانه نمایش سینمایی با بازبینی فیلم موافقت نمود . شورا پس از بازبینی ، اصلاحات جدی و اساسی به فیلم داشت که قرار شد در صورت موافقت وزیر محترم ارشاد با اصل موضوع اکران برادران لیلا ، اصلاحات مدنظر شورا نیز در اختیار عوامل فیلم گذاشته شود تا مسیر طبیعی فیلم برای رسیدن به اکران عمومی طی شود . اما درست در همین ایام و پیش از تعیین تکلیف نهایی ، انتشار نسخه ی غیرقانونی در فضای مجازی و قاچاق گسترده ی فیلمی که خود بطور غیرقانونی در خارج از ایران منتشر شده بود تمام معادلات ما برای حل و فصل این مسئله را به هم ریخت و فیلم بدون هرگونه مراقبت و اصلاح و بدون دریافت حتی یک مجوز نمایش از سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد بازار شده و به دست مخاطبین رسید .
سهرابی در پایان تاکید کرد: همانگونه که پیشتر هم اعلام شده است تعامل همه جانبه و فراگیر با هنرمندان و مساعدت و‌ حمایت ویژه از آثار سینمایی جزو اولویتها و تکالیف ذاتی سازمان سینمایی بوده و هست و بی تردید این رویکرد کماکان ادامه خواهد داشت. لیکن این سازمان ضمن اتخاذ رویکردی تعاملی و حمایتی، در راستای صیانت از شأن و اعتبار سینمای شریف ایران و حفظ و ارتقای اعتماد عمومی به این هنر-صنعت تاثیرگذار، نه تنها در صدور پروانه ساخت بلکه در صدور مجوز نمایش آثار نیز هیچگونه مسامحه ای با افراد خاطی در دستور کار ندارد و چنانچه فیلمی بدون طی مراحل قانونی تولید و یا پیش از اخذ مجوز نمایش منتشر شود، تبعات اخذ این قبیل تصمیمات و رویه های غیر قانونی برعهده سازندگان اثر است .

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *