محبوب‌ترین مخدر اروپایی‌ها چیست؟

۲۴خردادماه،

معمولا بعد از آمریکا یکی از مقاصد اصلی ترانزیت مواد مخدر، اروپاست. حال باید دید مردم این کشورها که معمولا از آگاهی‌های بیشتر و بهتری دربارهٔ سلامت بدن و مضرات مواد مخدر برخوردارند چه رویکردی نسبت به این مواد دارند.

به گزارش خبرآنلاین، طبق آخرین گزارش‌ها یک‌چهارم از اروپایی‌ها، یعنی ۸۵ میلیون نفر حداقل یک بار در زندگی خود از مواد مخدر استفاده کرده‌اند. ۷۷ میلیون بزرگسال (۱۵-۶۴ ساله) کانابیس یا حشیش، ۱۴٫۵ میلیون نفر کوکائین و ۱۱٫۴ میلیون نفر از کوکائین اکستازی (MDMA) استفاده کرده‌اند.

اینها نتیجه آخرین گزارش سالانه رصدخانه برای مواد مخدر و اعتیاد به مواد مخدر (EMCDDA ) درماه مه ۲۰۱۳ است.

این آخرین گزارش شامل تحولات مثبت مانند کاهش در تعداد مصرف‌کنندگان هروئین، کاهش در استفاده از تزریق و کاهش استفاده از شاه‌دانه و کوکائین در بعضی از کشورهاست. از طرف دیگر نگرانی از افزایش محرک مصنوعی و مواد مصنوعی تازه نیز طبق این گزارش وجود دارد.

حشیش؛ محبوب‌ترین

حشیش بیشترین مواد مورد مصرف در اروپاست. همانگونه که گفته شد، تقریبا ۷۷ میلیون بزرگسال ۱۴ تا ۶۴ سال در اروپا حداقل یک بار از حشیش استفاده کرده‌اند و یک درصد این جمعیت تقریبا هر روز حشیش استفاده می‌کنند. این مصرف در فرانسه، انگلیس، آلمان و دانمارک بسیار بالاست و تقریبا بالای ۴۰ درصد است.

کوکایین؛ کاهش نسبی

کوکائین در حال حاضر یکی از پرمصرف‌ترین محرک‌های غیر قانونی در اروپاست. استفاده از کوکائین تا حد بسیاری از یک کشور به بعد متفاوت است اما بالاترین میزان توسط بریتانیا و اسپانیا که در آن بیش از ۱۰ درصد از بزرگسالان مصرف‌کنندگان این ماده می باشند، گزارش شده است.

بر اساس مطالعه EMCDDA کاهش در استفاده در میان بزرگسالان جوان (۱۵-۳۴ سال) در پنج کشور با بالاترین شیوع (دانمارک ایرلند اسپانیا، ایتالیا و انگلستان) دیده شده است که ناشی از نگرانی‌ها در مورد مرگ مصرف‌کنندگان است؛ چنانکه مرگ حداقل ۴۷۵ نفر با کوکائین در سال ۲۰۱۱ ثبت شده است.

آمفتامین و اکستازی

این دو محرک مصنوعی هم در بین جوانان اروپا مخصوصا در شرق این قاره طرفداران بسیاری دارد که این به سبب قیمت ارزان آن است.

 
 
 
 
 
 


باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *