محمدرضا طالقانی: اصفهان میزبان پهلوانان جهان خواهد شد

۱۳م دیماه ،

42-103.jpg

سرپرست فدراسیون ورزش‌های باستانی و پهلوانی کشور گفت: برگزاری اولین دوره مسابقات کشتی پهلوانی پایتخت‌های جهان در اصفهان پیشنهاد شده که در اسفندماه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، محمدرضا طالقانی در نشست خبری سرپرست فدراسیون ورزش‌های باستانی و پهلوانی استان اصفهان که در تالار افتخارات اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به انتخاب اصفهان برای اولین سفر خود، اظهارکرد: در استان اصفهان از قبل‌های بسیار دور دوستان بسیار خوبی دارم که به بودن با آن‌ها به خود می‌بالم و امیدوارم بتوانم دیدار مجددی با آن‌ها داشته باشم.

وی با بیان اینکه اصفهان مهد منش پهلوانی و عیاری است، تاکید کرد: در آستانه چهل و پنجمین سالگرد درگذشت “غلامرضا تختی ” برنامه‌ها و مراسم بسیاری داریم، در یکی از این برنامه‌ها مراسمی در زورخانه قصر برگزار می‌شود. کمیته عالی پیشکسوتان را معرفی کرده و برنامه‌هایی را که قرار است با کمک آن‌ها انجام گیرد اعلام می‌کنیم.

وی تصریح کرد: استان اصفهان ستاره ها و پهلوانانی دارد که به سبب منش پهلوانی ناشناخته مانده‌اند. در خواست من از رئیس هیئت استان اصفهان این است تا عکس تمام پیشکسوتان استان اصفهان را به دست ما برساند تا در تقویم پهلوانان که قرار است تهیه نماییم استفاده نماییم چرا که این تقویم به نوعی شناسنامه پهلوانان ورزش باستانی وکشتی پهلوانی است.

طالقانی با اشاره به دیدارهایی که با استاندار وشهردار اصفهان داشته است، بیان‌کرد: در جلسه‌ای که با شهردار اصفهان داشتیم قرار شد ۱۴ منطقه اصفهان فعالیت خود را بیش از قبل نماید. یکی از مهم ترین مناطق شهرداری اصفهان که منطقه ۳ است، که شهردار اصفهان عنوان کرد در جنوب میدان امام زمینی به مساحت ۵۰۰ متر مربع فضایی که هیچ گونه مشکل میراث نداشته باشد در اختیار ورزش باستانی برای احداث زورخانه قرار می‌دهند.

وی یکی از مهم ترین و بزرگترین اتفاق ورزش باستانی و کشتی پهلوانی را برگزاری مسابقات پایتخت‌های جهان نام برد وگفت: این طرح را در ذهن خود مدت‌ها بود مرور می‌کردم و به دنبال فرصتی برای اجرایی کردن آن بودم. در جلسه‌ای که داشتیم مطرح کردم که با استقبال مسؤولان اصفهان روبرو شدم. به این ترتیب در نظر داریم پهلوانان پایتخت‌های جهان را اسفندماه به اصفهان زیبا ترین پایتخت جهان دعوت کنیم و در همین برنامه نزدیک به ۴۰ پهلوانک به هنرنمایی می‌پردازند.

وی خاطرنشان‌کرد: علاوه بر آن با توجه به ظرفیت، پتانسیل وجایگاه اصفهان مسابقات قهرمان کشوری امسال در بخش‌های هنرهای فردی وکشتی باستانی بهمن ماه به میزبانی اصفهان برگزار می‌شود.

سرپرست فدراسیون ورزش‌های پهلوانی سرمایه گذاری واشاعه فرهنگ پهلوانی در رده های پایه را بسیار مهم خواند و افزود: برهمین اساس آغاز به تدوین بخشنامه و اجرایی کردن آن در زمینه پهلوانک‌ها که به رده‌های نونهالان و نوجوانان نمودیم. همچنین در کنار آن کتابی به نام زورخانه‌های تهران را در حال تدوین داریم. بعد از آن به سراغ اصفهان، مشهد و یزد می‌رویم که این نشانگر اهمیت فعالیت و برنامه‌های فرهنگی در فدراسیون است.

وی در مورد حضورش در زندان اوین گفت: یکی از خصوصیات اخلاقی من این است که بیشتر مواقع برای کاهش روند اداری نامه‌ها را بدون خواندن و بر اساس صحبت‌هایی که می‌شود امضا می‌کنم که یکی از آنها مربوط به شهاب دادگرنژاد بود. دادگرنژاد به عنوان مشاور فدراسیون کشتی و فوتبال فعالیت داشت و در وزارت نفت مشغول به کار شده بود، اما مسایل و مشکلاتی برای وی به وجود آمد که در دو مرحله به عنوان مطلع احضار شدم و مشکل دیگری نبوده است.

وی ادامه داد: در زمان زلزله بم صحبتی که داشتم این بود که من همانند پهلوان تختی نیستم و هرگز جسارت شاگردی وی را هم ندارم، اما ۳ روز در ورزشگاه امجدیه حضور دارم تا کمکهایی که می‌شود برای مردم بم برده شود، بعد ازآن ترجیح دادم کارهایی که صورت می‌گیرد چراغ خاموش و بدون حاشیه باشد.

طالقانی در جواب یکی از خبرنگارانی که از وی در مورد کمک به زلزله زدگان تبریز پرسید، افزود: در این مورد نیز وارد عمل شدیم و چراغ خاموش کمک‌هایی شد. البته می‌دانیم کم است، اما باز هم تلاش خود را خواهیم کرد.

سرپرست فدراسیون ورزش‌های باستانی و پهلوانی در خصوص اختلافهای قبل بین فدراسیون جهانی ورزش‌های باستانی و فدراسیون ملی نیز تاکیدکرد: به جرات می‌توانم بگویم دیگر چنین اختلافی وجود ندارد. در طی هفته قبل چندین جلسه با مسؤولان فدراسیون بین المللی و شخص مهر علیزاده داشتم و قرار شده در کنار یکدیگر برای رشد و اعتلای ورزش ملی و تاریخی خود تلاش نماییم وحتی دفتر مشترکی را نیز در نظر گرفتیم تا در جریان برنامه‌هایی که هر دو گروه انجام می دهیم باشیم.

انتهای پیام


ایسنا
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *