محمدرضا فرقانی: پایتخت زمان برگزاری اجلاس غیرمتعهدها تعطیل خواهد بود/نخست وزیر هند با ۲۵۰ همراه به ایران می آید/ پوتین و بشار اسد به تهران دعوت شدند

به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا فرقانی در نشستی خبری در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به حجم بالای میهمانان شرکت‌کننده در اجلاس غیر متعهدها ما شاهد تعطیلی تهران در طول زمان برگزاری این اجلاس خواهیم بود؟ گفت: اصل موضوع یعنی تعطیلی تهران قطعی است و در این ارتباط تصمیم‌گیری شده که به خاطر ترافیک تهران و همچنین حجم بالای میهمانان شرکت‌کننده تدابیری در جهت تعطیلی تهران اندیشیده شده و در روزهای آینده در مورد تعداد روزهای تعطیل تصمیم‌گیری و این موضوع اعلام خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به این‌که ایران برای ۱۳۸ کشور عضو اصلی و ناظر این جنبش دعوتنامه فرستاده و تاکنون ۳۱ کشور اعلام کرده‌اند که به صورت قطعی در سطح سران یعنی رییس‌جمهور یا نخست‌وزیر شرکت می‌کنند، ادامه داد: تاکنون ۱۰ کشور نیز اعلام‌ کرده‌اند در سطح وزیر خارجه و چهار کشور نیز در سطح فرستاده ویژه دولت در این اجلاس شرکت می‌کنند. البته تعدادی از کشورها نیز اعلام کرده‌اند که در سطح سفرا و نمایندگان خود در تهران در این اجلاس شرکت خواهند کرد.
گزیده سخنان محمدرضا فرقانی به نقل از ایسنا در ادامه می آید:
• سازمان ملل به صورت رسمی اعلام کرده که آقای بان‌کی‌مون در این اجلاس شرکت خواهد کرد. در مورد اتحادیه عرب و همچنین سازمان اکو نیز هنوز به ما اعلام نکرده‌اند که در چه سطحی شرکت خواهند کرد.
• محل برگزاری اجلاس در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی است و کار بازسازی و آماده‌سازی سالن در این ارتباط به پایان رسیده و آماده بهره‌برداری است و امیدواریم با بسیج امکانات بتوانیم به شایستگی این اجلاس را میزبانی کنیم.
• اجلاس سران به مدت دو روز در تاریخ نهم و دهم شهریور ماه و اجلاس وزرای خارجه در تاریخ هفتم و هشتم شهریور ماه برگزار می‌شود و پیش از آن نیز اجلاس کارشناسان ارشد در سطح معاونین وزرای خارجه کشورهای عضو در تاریخ پنجم و ششم شهریور ماه برگزار خواهد شد.
• در جلسات کارشناسان ارشد بیانیه این اجلاس که از قبل تهیه شده، مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر نکاتی احتیاج داشته باشد، مورد بررسی قرار می‌گیرد و اضافه می‌شود سپس در اجلاس وزرای خارجه به تصویب می‌رسد و سپس در اجلاس سران مورد تایید نهایی قرار می‌گیرد.
• ‌اجلاس سران غیرمتعهد هر سه سال یک بار برگزار می‌شود و برای سه سال ایران ریاست این اجلاس را بر عهده خواهد گرفت، به مدت ۹ سال نیز عضو پروتیکای جنبش است یعنی به مدت سه سال قبل از برعهده گرفتن ریاست اجلاس، مدت سه سال در طول زمانی که ریاست جنبش را بر عهده دارد و مدت سه سال بعد از این‌که ریاست جنبش را تحویل داد.
• در روز چهارشنبه هفته جاری از سوی معاون اجرایی رییس‌جمهور (بقایی) دعوتنامه آقای احمدی‌نژاد به آقای مرسی تسلیم خواهد شد و پس از تسلیم این دعوتنامه، آنها سطح حضور خود در اجلاس را مشخص خواهند کرد.
• نگفته‌ام که پوتین و عبدالله گل حتما می‌آیند، بلکه اعلام کرده‌ایم از آنها به عنوان میهمانان ویژه دعوت کرده‌ایم و منتظر پاسخ آنها هستیم.
• ‌در حال حاضر نمی‌توانم در مورد تعداد میهمانان تخمینی بزنم، ولی پیش‌بینی می‌کنم که شاهد حضور حدود شش هزار نفر که شامل کشورهای عضو، ناظر و گروه‌های خبری هستند، خواهیم بود. مثلا نخست‌وزیر هند اعلام کرده که هیات وی حدود ۲۵۰ نفر است.
• دعوتنامه برای بشار اسد نیز ارسال شده، ولی هنوز در مورد آمدن یا نیامدن اعلام نظری نکرده‌ است. عربستان برای شرکت در این اجلاس دعوت شده است، ولی سطح مشارکت خود را اعلام نکرده است که قطعا در مدت باقیمانده این موضوع را اعلام می‌کند.
• بر اساس اصل میزبانی چون اجلاس در سطح سران برگزار می‌شود ما از بالاترین سطح مقامات کشورها برای شرکت در اجلاس دعوت کرده‌ایم با رعایت تمام جوانب و در مورد فلسطین نیز از آقای محمود عباس رییس تشکیلات فلسطین برای حضور در اجلاس دعوت کرده‌ایم. آقای هنیه رییس دولت هستند و برای ما محترم هستند و به عنوان نخست‌وزیر قانونی فلسطین به ایران سفر کرده‌اند، اما رییس حکومت فلسطین محمود عباس است و سفیر دولت فلسطین در ایران نیز فرستاده محمود عباس است.
• برنامه‌ریزی‌ها در این ارتباط در دست اقدام است و انشاءالله در این اجلاس از بیانات پرمحتوای مقام معظم رهبری استفاده خواهیم کرد.
/۲۷۲۹۵

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ