محمدپور قهرمان جهان شد

جام جم آنلاین: سعیدمحمدپور با کسب دو مدال طلا و یک نقره دسته ۹۴ کیلوگرم، برای دومین سال متوالی قهرمان جوانان جهان شد.

به گزارش روز پنجشنبه جام‌جم آنلاین به نقل از روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری، در ادامه مسابقات وزنه برداری جوانان جهان در گواتمالا، محمدپور که در گروه A دسته ۹۴ کیلوگرم با وزنه بردارانی از ازبکستان، روسیه، لتونی، اوکراین، قزاقستان و آمریکا رقابت می کرد، در حالی برای اولین حرکت خود روی تخته رفت که تمام وزنه برداران دسته ۹۴ هر ۳ حرکت خود را انجام داده بودند.

در این میان ایگور کلیمونوف از روسیه با مهار وزنه ۱۷۰ کیلوگرم جدی تری رقیب محمدپور به شمار می رفت، اما وزنه بردار جوان و اردبیلی ایران در همان نخستین حرکت با بالای سر بردن وزنه ۱۷۱ کیلوگرم، جای هیچ اما و اگری باقی نگذاشت و با شایستگی تمام مدال طلای این حرکت را از آن خود کرد.

محمدپور در ادامه پشت وزنه ۱۷۸ قرار گرفت و با مهار آن فاصله خود با وزنه بردار روسی را به ۸ کیلوگرم افزایش داد. انتخاب سوم و آخر کادر فنی برای محمدپور وزنه ۱۸۲ کیلوگرم بود؛ انتخابی قابل پیش بینی برای جابه جا کردن رکورد یک ضرب جوانان ایران و آسیا.

البته محمدپور که در مسابقات جهانی پاریس ۲۰۱۱ با مهار وزنه ۱۸۱ کیلوگرم رکوردهای حرکت یکضرب دسته ۹۴ جوانان ایران و آسیا را به نام خود به ثبت رسانده بود، این بار در جابه جا کردن رکوردهای خودش ناموفق بود و نتوانست وزنه ۱۸۲ را بالای سر ببرد.

در حرکت دوضرب هم شرایط برای نماینده ایران تقریبا به مانند یکضرب بود و محمدپور در شرایطی باید روی تخته می رفت که همه حریفانش حرکات خود را به پایان رسانده بودند. در این میان ایگور کلیمونوف از روسیه تنها وزنه برداری بود که هنوز یک انتخاب دیگر تا اتمام حرکت های خود داشت.

انتخاب نخست کادر فنی برای محمدپور وزنه ۲۱۵ بود که نماینده کشورمان آن را بالای سر برد، اما پس از آن وزنه بردار روس هم در آخرین حرکت خود وزنه ۲۱۵ کیلویی را مهار کرد تا به واسطه وزن کمتر بالاتر از نماینده ایران قرار بگیرد. محمدپور در ادامه پشت وزنه ۲۱۷ قرار گرفت ولی در مهار آن ناموفق عمل کرد. نفر سوم بزرگسالان جهان که خیالش از بابت کسب مدال طلای مجموع دسته ۹۴ کیلوگرم رقابتهای گواتمالا راحت بود، با وجود آنکه در آستانه از دست دادن مدال طلای حرکت دوضرب قرار داشت، در آخرین حرکت خود حمله به رکورد ۱۱ ساله کوروش باقری را به کسب نشان طلای حرکت دوضرب ترجیح داد و از کادر فنی خواست وزنه ۲۲۳ را برای او انتخاب کنند.

باقری هم با توجه به اینکه رکورد بزرگسالان ایران در این حرکت با ۲۲۲ کیلوگرم در اختیار خودش قرار داشت، با این درخواست مخالفت نکرد، اما سعید محمدپور نتوانست از پس وزنه با ارزش ۲۲۳ کیلوگرم بربیاید.

به این ترتیب سعید محمدپور با کسب دو نشان طلای یک ضرب و مجموع و همینطور یک نشان نقره دوضرب، با حدنصاب ۳۹۳ کیلوگرم برای دومین سال متوالی عنوان قهرمانی دسته ۹۴ کیلوگرم مسابقات وزنه برداری قهرمانی جوانان جهان را به دست آورد.

در این دسته ایگور کلیمونوف از روسیه با حدنصاب مجموع ۳۸۵ کیلوگرم (۱۷۰ در یکضرب و ۲۱۵ در دوضرب) روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد و روسلان کیدیربایف از قزاقستان با رکورد مجموع ۳۶۳ کیلوگرم (۱۶۵ در یکضرب و ۱۹۸ در دوضرب) سوم شد.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *