مدارک دانشگاهی اصالت ندارند

جام جم آنلاین: عبدالرضا شیخ‌الاسلامی در پنجمین جشنواره ملی علمی کاربردی ، با بیان اینکه اصالت کاری در درون خود افراد می‌جوشد، اظهارداشت: مدارک دانشگاهی اصالت ندارند.مهارت از دانش مهم‌تر است. اگرچه اگر با علم عجین شود، کاربرد و تاثیر بیشتری خواهد داشت.

وی همچنین یکی از ابزارهای مهم و توانمند برای حل مشکل اقتصاد کشور را تربیت نیروی مهارتی عنوان کرد و گفت: با تربیت نیروی مهارتی، اگر کشور ۱۰ بار هم ویران شود، باز می‌توانیم از نو آن را بسازیم و این اقتصاد مقاومتی ایجاد می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه شاهراه توسعه کشور، توسعه آموزش‌های مهارتی درگیر با علم است، گفت: در حال حاضر ۶۵ درصد از کسانی که در دوره‌های فنی و حرفه‌ای تحصیل می‌کنند، پس از فارغ‌التحصیلی جذب محیط کار می‌شوند که این رقم در برخی رشته‌ها بیش از ۹۰ درصد است.

وی افزود: مراکزی که فارغ‌التحصیلانش در سه ماه بیش از ۳۰ درصد جذب کار شوند، در رتبه‌بندی نمره عالی می‌گیرند. این در حالی است که این رقم برای دانشگاه فنی و حرفه‌ای ۶۵ درصد است.

وی یکی از مشکلات بازار کار را عدم شناخت افراد از رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنند عنوان کرد و گفت: وقتی شخصی بدون شناخت وارد رشته‌ای می‌شود، ممکن است پس از شناخت از آن رشته خوشش نیاید و همین امر باعث می‌شود در شغلی دیگر مشغول به کار شود.

شیخ‌الاسلامی با بیان اینکه در سال‌های پس از انقلاب توسعه خوبی در نظام آموزش عالی کشور داشتیم، گفت: اما متاسفانه در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور در بین افراد دارای مدرک کارشناسی ۱۰ برابر دیپلمه‌هاست.

وی افزود: دلیل این موضوع آن است که کسانی که دیپلم دارند هر شغلی را انتخاب می‌کنند،‌ اما کسانی که در دانشگاه درس می‌خوانند برخی از فرصت‌های شغلی را در شأن خود ندیده و همین سبب افزایش نرخ بیکاری در این افراد می‌شود.(ایسنا)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ