مدیرعامل بانک ملت از لیست تحریم‌ خارج شد

جام جم آنلاین: به دنبال برگزاری دادگاه رسیدگی به شکایت بانک ملت ایران علیه تحریم های اروپا توسط دیوان عدالت اروپایی، شورای اتحادیه اروپا پیش از صدور حکم دادگاه، مدیرعامل این بانک را از فهرست تحریم های خود خارج کرد.

روزنامه “تایمز آو ایندیا” طی گزارشی اعلام کرد شورای اتحادیه اروپا مدیرعامل بانک ملت ایران را از فهرست تحریم های خود خارج کرد.

بانک ملت ایران که بانکی خصوصی است به همراه مدیرعامل وقت خود، “علی دیوان دری” در جولای ۲۰۱۰ به اتهام مشارکت در برنامه های هسته ای ایران تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفتند.

البته این روزنامه هندی در متن خبر خود علی دیوان دری را مدیرعامل سابق بانک ملت ایران معرفی کرده است که این جمله صحیح نیست و وی از سال ۱۳۸۳ تاکنون مدیرعامل بانک ملت است.

یک شرکت هندی مستقر در لندن از جانب علی دیوان دری و  بانک ملت ایران علیه این ها به دیوان عدالت اروپایی شکایت کرده اند. پس از طی فرآیندی طولانی دو طرف در می ۲۰۱۲ در دادگاه دیوان عدالت اروپایی حضور یافتند و به ارائه توضیحات در مورد غیرقانونی بودن تحریم های اروپا با توجه به خصوصی بودن بانک ملت پرداختند.

شورای اتحادیه اروپا پس از برگزاری این دادگاه و پیش از آن که حکم دادگاه صادر شود اقدام به خارج کردن دیوان دری از فهرست تحریم های خود کرد. در عین حال بانک ملت ایران همچنان تحت تحریم اروپا قرار دارد.

بر اساس این گزارش شورای اتحادیه اروپا در نامه ای به شرکت هندی وکیل دیوان دری(زایوالا اند کو) تصریح کرده است این شورا تصمیم گرفته است دیوان دری را از فهرست افراد تحت تحریم خود که در سال ۲۰۱۰ ارائه شد خارج کند.

کارشناسان حقوقی تاکید می کنند شورای اتحادیه اروپا بر اساس قوانین بین الملل نمی تواند افراد و اشخاص غیر دولتی را تحت تحریم های خود قرار دهد.(فارس)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ