مذاکره ظریف و جان کری در هتل اینترکنتیننتال شهر ژنو برای نگارش پیش‌نویس (برجام)

به گزارش ممتاز نیوز؛ محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا برای دومین بار پس از بیانیه لوزان و در راستای رفع اختلافات بر سر راه نگارش پیش‌نویس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در هتل اینترکنتیننتال شهر ژنو به گفت‌وگو نشستند.

یکی از کارشناسان تیم مذاکره کننده کشورمان در این باره عنوان کرد: بررسی دلایل کندی تدوین متن توافق نهایی، هدف اصلی نشست دو جانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا در ژنو است.

این کارشناس با بیان اینکه کندی تدوین متن توافق، نیاز به این نشست داشت افزود: شاید با حضور مذاکره کنندگان و وزرا به توان برخی موانع را برطرف کرد و به تدوین متن سرعت داد.

ظریف و کری در ژنو

در این نشست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونانظ ظریف، وندی شرمن معاون جان کری و هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا نیز حضور دارند.

این دومین دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا پس از ۹ روز رایزنی هسته‌ای در لوزان و دستیابی به راه‌حل‌هایی برای دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

وزرای خارجه ایران و آمریکا در حاشیه کنفرانس بازنگری معاهده NPT در نیویورک و در محل اقامت ظریف (اقامتگاه سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل) به گفت‌وگو پرداخته بودند.

این کارشناس تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در پاسخ به این سؤال که چرا بالاترین مقام فنی آمریکا ارنست مونیز در مذاکرات حضور یافته است گفت: ما پیش از این به طرف آمریکایی اعلام کرده بودیم که علی اکبر صالحی به دلیل کسالت نمی‌تواند در مذاکرات دو جانبه ژنو حضور یابد.

این کارشناس افزود: با توضیحاتی که داده‌ایم وزیر انرژی آمریکا در مذاکرات حضور یافته است و ما آماده‌ایم اگر ارنست مونیز مطلبی برای ارائه دارد، بشنویم.

دیدار ظریف و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا در ژنو

پس از آنکه وزرای خارجه ایران و ۶ کشور (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) به همراه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی وقت اتحادیه اروپا در سوم آذر ماه پس از چند روز رایزنی در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» در خصوص حل موضوع هسته‌ای ایران دست یافتند و این توافق در سی ‌ام دی ماه همان سال وارد مرحله اجرا شد، انجام مذاکرات به منظور حصول توافق جامع از اواخر بهمن ماه در شهر وین آغاز و پس از آن چندین دور رایزنی برگزار شد که ۲۸ تیر ماه این توافقنامه به مدت ۴ ماه تا سوم آذر ماه تمدید شد.
در سوم آذر ماه و پس از چند روز مذاکره فشرده در شهر وین به دلیل اختلافات موجود بر سر راه حصول توافق جامع، دو طرف این مذاکرات را برای هفت ماه (دهم تیر ماه ) تمدید کردند و پس از آن رایزنی‌هایی در ژنو، مونیخ، مونترو، زوریخ، استانبول و لوزان برگزار شد. در لوزان ۲ و پس از ۹ روز رایزنی فشرده، دو طرف به راه‌حل‌هایی در راستای حصول توافق دست یافتند و بعد از آن اعلام شد که گفت‌وگوها برای نگارش متن برنامه جامع اقدام مشترک آغاز خواهد شد که در همین راستا رایزنی‌هایی از دوم اردیبهشت تا چهارم اردیبهشت ماه در شهر وین برگزار شد. پس از آن رایزنی‌ها در شهر نیویورک و در حاشیه کنفرانس بازنگری معاهده NPT از دهم تا هفدهم اردیبهشت ماه ادامه یافت و سومین دور این رایزنی‌ها از ۲۲ تا ۲۵ اردیبهشت ماه در وین و چهارمین دور نیز ۳۰ اردیبهشت ماه تا اول خرداد ماه به مدت سه روز در وین و پنجمین دور نیز از پنجم تا هشتم خرداد ماه در سطح کارشناسان و معاونان باز هم در وین برگزار شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *