مراسم یادبود ایرج قادری جمعه برگزار می‌شود

مراسم یادبود ایرج قادری کارگردان و بازیگر سینمای ایران روز جمعه ۲۲ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰:۳۰ در مسجد الجواد (ع) واقع در میدان هفت‌ تیر برگزار می‌شود.

قادری بامداد روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه درگذشت و در سکوت و بدون هیچ‌ اطلاع‌رسانی در بهشت بی بی سکینه کرج به خاک سپرده شد.
 

این کارگردان و بازیگر فقید سینما با نام کامل امیرایرج قادری متولد ۱۳۱۴ در تهران و دارای مدرک تحصیلی کاردانی بود.

او فعالیت در سینما را با بازی در نقش کوتاهی در فیلم «چهارراه حوادث» ساموئل خاچیکیان در سال ۱۳۳۳ آغاز کرد و اولین فیلم خود را نیز در سال ۱۳۴۴ با نام «داغ ننگ» کارگردانی کرد.

وی در نزدیک به ۶۰ سال حضور در سینما فیلم‌هایی چون «لیلاج»،«رابطه»،«خشم عقاب‌ها»، «نقره‌داغ»، «عطش»، «بی‌قرار»، «رفیق»، «هدف»، «هوس»، «بت»، «پشت و خنجر»، «سرسپرده»، «حکم تیر»، «برزخی‌ها»، «دادا»، «تاراج»، «می‌خواهم زنده بمانم»، «پنجه در خاک»، «طوطیا»، «شهرت»، «سام و نرگس»، «چشمان سیاه»، «محاکمه»، «آکواریوم»، «پاتوزمین نزار» و «شبکه» را کارگردانی کرد و علاوه بر برخی از فیلم‌هایش در فیلم‌های دیگری چون «چشمه آب حیات»، «ماجرای جنگل»، «سکه شانس»، «کوچه مردها»، «دل‌های بی‌آرام»، «بی‌گانه »، «ناخدا با خدا»، «ترکمن»،«مرگ درباران»، «پلنگ در شب»، «عمو فوتبالی»، «لبه تیغ» و «پنجمین سوار سرنوشت» به ایفای نقش پرداخت.

قادری که طی چهار سال گذشته به سرطان ریه مبتلا بود از ابتدای سال جاری در بیمارستان بستری بود و طی روزهای گذشته توسط دستگاه تنفس می‌کرد.

«شبکه» آخرین فیلم با بازی و کارگردانی ایرج قادری آماده اکران است.

۵۸۵۸
 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *