مراقبت از گیاهان خانه در طول سفر – علمی

گردآوری توسط گروه علم و دانش ممتازنیوز

 در روزهای تعطیل و مسافرت، دغدغه اصلی افرادی که در خانه خود گل و گیاه نگهداری می کنند این است که هنگام سفر  چه کسی از گیاه های دوست داشتنی آنها مراقبت کند تا آنها همچنان سرحال و تازه باقی بمانند. اگر گیاهان را بی تفاوت رها کنیم و مسافرت برویم، موقع بازگشت با گیاهان پژمرده، بی گل یا حتی خشک شده مواجه خواهیم شد. برخی از گیاهان همچون کاکتوس ها به مراقت کمتری نیاز دارند. اما باقی گیاهان این طور نیستند.

در وهله اول می توان گیاه خود را به دوستان یا همسایه هایی که مسافرت نمی روند سپرد. اما اگر چنین کسی را ندارید، می توانید روش های زیر را به کار بگیرید تا گیاه موردعلاقه تان از بین نرود.

وسایل موردنیاز

  • لاشبرگ‌ (برگ‌ و خاشاک‌ و غیره‌ که‌ دور ساقه‌ گیاه‌ انباشته‌ مى‌ کنند تا سرما نخورد یا رطوبت‌ از دست‌ ندهد)
  • جعبه
  • سنگریزه
  • فتیله آبیاری
  • تکه ای پلاستیک
  •  کیسه پلاستیکی
  • ریسمان نازک و محکم

مراقبت از گیاهان در طول مسافرت


مرحله یک

دمای خانه را خنک نگهدارید. در روزهای تابستان کولر را روشن بگذارید یا دست‌کم گیاه را به خنک ترین قسمت خانه همچون زیرزمین ببرید. دمای ۶۰ درجه فارنهایت دمای مناسبی است.

مرحله دو

گیاه را از معرض نور مستقیم آفتاب دور نگهدارید. گیاهی که مستقیما جلوی نور نباشد به مدت طولانی تری آب را در خود نگه می دارد.

مرحله سوم

لاشبرگ – براده چوب یا برگ – به گلدان اضافه کنید. لاشبرگ باعث می شود تا گیاه برای مدت طولانی تری رطوبت را در خود حفظ کند. حتی از میوه های کاج نیز برای این منظور می توان استفاده کرد.

مرحله چهار

همه گلدان های خود را دریک جا جمع کنید تا هوای اطراف آنها مرطوب و شرجی شود زیرا گیاهان هنگام تعرق از خود رطوبت ایجاد می کنند. همچنین می توانید گیاهان را در کانتینرهای پرشده از آب و سنگریزه قرار دهید. گیاه را داخل سنگریزه ها محکم کنید نه درون آب. این مساله کمک می کند تا گیاه دیرتر خشک شود. 

مرحله پنج

پیش از رفتن به سفر، گلدان را تا حد امکان و تا زمانیکه ظرف زیر آن پرآب شود، آبیاری کنید. برای مرطوب ماندن خاک در طول سفر نیز می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

مرحله شش

فتیله آب را داخل گلدان قرار دهید. این دستگاه را می توان از همه فروشگاه های لوازم کشاورزی خریداری کنید. از دو هفته پیش از مسافرت خود از این وسیله استفاده کنید تا بهترین مکان نصب این وسیله را پیدا کنید. باید به ضخامت و وضعیت خاک گلدان نیز توجه داشته باشید. شاید خاک آن سفت باشد و آب را به راحتی جذب نکند.

مرحله هفت

گلدان را داخل حمام ببرید و آنرا کاملا خیس کنید. سپس با کیسه پلاستیکی روی آن را بپوشانید. در ضمن می توانید گیاه را داخل کیسه های نایلونی بپیچید و چند شکاف کوچک در آن ایجاد کنید تا اکسیژن به آن برسد و انتهای کیسه را محکم به ساقه بپیچید.

نظر تان را در مورد این مطلب در پایین صفحه در بخش نظرات بنویسید  

+ ۰

مخالفم + ۰


گل و گیاهان Rss
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *