مردان نمی‌توانند چشم زنان را بخوانند!

۲۹فروردین۱۳،

نتایج مطالعات تازه نشان می دهد مردان نمی توانند احساسات زنان را از چشمهایشان بخوانند.

این بررسی ها حاکی است توانایی مردان در خواندن احساسات همجنسان خود از چشم هایشان دو برابر توانایی آنها در خواندن احساسات زنان است.

بخش هایی از مغز مردان که به احساسات مرتبط است، فعالیت کافی را در زمان ملاحظه چشم های زنان ندارد. این در حالی است که همین مناطق با ملاحظه چشم های مردان دیگر به شدت فعال می گردد.

چند مطالعه انجام شده بر روی مردان حاکی از آن است که این جنس، در خواندن ذهن مشکل دارد و نمی تواند به خوبی فکر و احساسات زنان را حدس بزند.

برای ملاحظه اینکه آیا مردان واقعا در خواندن احساسات زنان مشکل دارند یا خیر، “بوریس شفر” پژوهشگر بیمارستان دانشگاه LWL در بوخوم آلمان و همکارانش، ۲۲ مرد بین ۲۱ تا ۵۲ ساله را تحت اسکن های مغزی عملکردی قرار دادند. این اسکنها از جریان خون برای اندازه گیری فعالیت مغزی استفاده می کند.

آنها سپس از مردان خواستند تا به تصویر ۳۶ جفت چشم که نیمی از آنها به زنان و نیم دیگر به مردان تعلق داشت نگاه کنند و احساس آن اشخاص را حدس بزنند.

این مردان از دو کلمه “بی اعتماد” و “وحشت زده” برای توصیف احساسات چشمی استفاده کردند. تصاویر این چشم ها احساسات منفی، مثبت و خنثی را به ذهن متبادر می کرد.

مردان مدت زمان طولانی به تصاویر نگاه کردند و در حدس زدن صحیح احساسات از چشم زنان مشکلات بیشتری داشند. علاوه بر این مغز آنها فعالیت های مختلفی را وقتی که به چشم زنان و چشم مردان نگاه می کردند، از خود نشان داد.

پژوهشگران دریافتند، آمیگدال مغز مردان – ناحیه ای از مغز که با احساسات، ترس و همدلی مرتبط است – در واکنش به چشم مردان به شدت فعال می گردد. علاوه بر این، مناطق دیگر مغزی مرتبط با احساسات، وقتی که مرد به چشمان یک زن نگاه می کرد، به این شدت فعال نمی شدند.

این یافته ها حاکی است مردان در خواندن احساسات زنان بسیار ضعیف می باشند. این نظریه ذهن یکی از بنیادهای همدلی است، از این رو این نقص می تواند سبب شود مردان احساس همدلی کمتری نسبت به زنان در مقایسه با همجنسان خود داشته باشند.

در حالی که مردان از نظر فرهنگی کمتر به نشانه های عاطفی زنان توجه می کنند احتمالا این واکنش آنها می تواند به قبل تکاملی انسان مرتبط باشد. چرا که در قبل مردان بیشتر به شکار و جنگ می پرداختند و احتمالا برای آنها پیش بینی قصد و عملکرد رقبای مرد بسیار مهم بوده است.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *