مرسی متمم قانون اساسی را لغو کرد

جام جم آنلاین: رئیس جمهور مصر وزیر دفاع این کشور را برکنار و متمم قانون اساسی را که به نظامیان این کشور اختیارات گسترده‌ای داده بود، لغو کرد.

 به گزارش خبرگزاری مصری “منا” اعلام کرد که “محمد مرسی” رئیس جمهور مصر روز یکشنبه “حسین طنطاوی” را از سمت وزیر دفاع برکنار و وی را بازنشسته کرد.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، “عبدالفتاح السیسی” جایگزین طنطاوی به عنوان وزیر دفاع مصر شد.

همچنین تلویزیون مصر اعلام کرد که مرسی “سامی عنان” رئیس ستاد مشترک ارتش مصر را نیز از سمت خود برکنار کرد و “صبحی سید احمد” را جایگزین وی کرد.

از سوی دیگر “محمد العصار” به عنوان معاون وزیر دفاع مصر منصوب شد.

همچنین تلویزیون مصر اعلام کرد که  رئیس جمهور مصر، متمم قانون اساسی که اختیارات گسترده‌ای را به نیروهای مسلح این کشور می‌داد، لغو کرد.

متمم قانون اساسی، پس از دور نخست انتخابات ریاست جمهوری مصر و توسط شورای نظامی حاکم بر مصر تصویب شده بود.

بر اساس متمم قانون اساسی اکثر اختیارات ریاست جمهوری و همچنین اختیار قانونگذاری به نظامیان محول می‌شود.

محمد مرسی همچنین “محمود محمد مکی” را به عنوان معاون رئیس جمهور تعیین کرد.

همچنین براساس بند یک ماده ۵۳ متمم قانون اساسی، رئیس جمهوری مصر اختیار اعلام جنگ با کشور دیگر را پس از موافقت شورای عالی نظامی مصر با این امر خواهد داشت.

بند دو ماده ۵۳ نیز اظهار می‌کند که رئیس جمهوری مصر اختیار استفاده از نیروهای مسلح برای برقراری ثابت و امنیت در کشور در صورت بروز ناآرامی و هرچ و مرج در کشور پس از موافقت شورای عالی نظامی مصر با این امر را دارد.

بالطبع ورود ارتش به عرصه برای برقراری آرامش براساس اختیارات داده شده به آن در قانون اساسی خواهد بود و استفاده از زور و قدرت و بازداشت و اختیارات قضایی را دارد. (فارس)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ