مرکز آمار از کاهش بیکاری خبرداد

بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (١۴٠٠)، ٠.٢ واحد درصد کاهش یافته است.

مرکز آمار از کاهش بیکاری خبرداد

به گزارش ممتاز نیوز، نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ١۴٠١ منتشر شد. بررسی نرخ بیکاری افراد ١۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۹.۰ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (١۴٠٠)، ٠.٢ واحد درصد کاهش یافته است.

در سال ١۴٠١، به میزان ۴۰.۹ درصد جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل (١۴٠٠) تغییری نداشته است.

جمعیت شاغلین ١۵ ساله و بیشتر در سال ١۴٠١، برابر با ٢٣ میلیون و ٧١۶ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل بیش از ٢۶٨ هزار نفر افزایش یافته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده فعالیت اقتصادی نشان می‌دهد که در سال ١۴٠١، بخش خدمات با ۵۱.۶ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٣.۶ درصد و کشاورزی با ١۴.٨ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢۴ ساله حاکی از آن است که ۲۲.۶ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ١۴٠١ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به سال قبل (١۴٠٠) ١.١ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣۵ ساله در سال ١۴٠١ نشان می‌دهد که ۱۶.۳ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به سال ١۴٠٠، به میزان ٠.٢ درصد کاهش یافته است.

بررسی سهم جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص در سال١۴٠١ نشان می‌دهد که ۹.۵ درصد جمعیت شاغل، به دلایل اقتصادی (فصل غیر کاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٨.٠ درصد از شاغلین ١۵ ساله و بیشتر، ۴٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

همچنین این نتایج گویای آنست که در سال ١۴٠١جمعیت شاغل کشور به طور متوسط ۴۲.۹ ساعت در هفته کار کرده‌اند.

برای مشاهده چکیده نتایج اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/


ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ