مرگ ۸۵۰۰ شهروند در ۱۱ سال/ چند پیشنهاد در مورد گاز منواکسید کربن

۲۳م دیماه ،
ممتاز نیوز : سازمان پزشکی قانونی کشور از مرگ ۸۵۰۰ شهروند در ۱۱ سال قبل بر اثر مسمومیت گاز منواکسید کربن خبر می دهد این در حالی است که با رعایت موارد ایمنی می توان از خطر گازگرفتگی در امان ماند.

محمود خدادوست در گفتگو با مهر اعلام کرد: در هشت ماهه سال جاری ۲۸۵ نفر بر اثر مسمومیت گاز منو اکسید کربن جان خود را از دست داده اند.وی افزود: از این تعداد ۷۰ نفر زن و ۲۱۵ نفر مرد بوده اند.همچنین بر اساس آخرین آمارها در ۱۱ سال قبل تا کنون ۸ هزار و ۵۳۴ نفر بر اثر مسمومیت گاز منو اکسید کربن جان خود را از دست داده اند.

جدول آمار مرگ بر اثر مسمومیت گاز منواکسید کربن در ۱۱ سال قبل

رئیس مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشورمی گوید: از آن جا که تمایل گاز منواکسید کربن برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن است لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت سبب ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می گردد که به سبب بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علایم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.

این پزشک متخصص گفت: علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما است. در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت اخطار دهنده باشد.
 
همچنین از سایر علایم مسمومیت می‌توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک‌ها اشاره کرد. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز ی‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می‌تواند کشنده باشد.
 
این مقام مسئول در سازمان پزشکی قانونی گفت: شهروندان حتما موارد ایمنی را رعایت کرده از گذاشتن دودکش بخاری در ظرف آب خوددادی کنند. اگر هم دودکش بخاری سرد بود یا رنگ آتش زرد بود حتما باید بخاری را خاموش کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنند.

منبع: ممتاز نیوز
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ