مسئولان برای حل گرانی‌ها تلاش کنند/ انتقاد از سکوت در برابر کشتار مسلمانان میانمار

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی بعد از ظهر شنبه در اولین روز از ماه مبارک رمضان در جمع روزه داران در شبستان حرم مطهر حضرت معصومه(س) با اشاره به گرانی‌های اخیر افزود: مسئولان تلاش کنند تا گرانی‌ها به اقشار ضعیف آسیب نزند.

وی با بیان اینکه قیمت برخی مواد به خصوص مواد غذایی روند صعودی پیدا کرده است خطاب به مردم هم اظهار داشت: مردم هم نباید بر برخی امور اصرار داشته باشند.

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم به صف طولانی مرغ اشاره کرد و ابراز داشت: می شود با اندکی قناعت از مصرف برخی مواد پرهیز کنند.

وی تصریح کرد: اگر برخی مواد مثل مرغ مصرف نشوند هم هیچ اتفاقی نمی‌افتد چون مواد گوشتی به گفته اطبا مواد مناسبی برای انسان نیست و میزان اندکی از آن برای طعم دادن به غذا لازم است.

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: مردم با قناعت مشکلات را کم کنند و در مبارزه با گرانی به سهم خود سهیم شوند.

وی ادامه داد: دولت نیز برای رفع مشکلات کمر همت ببندد و مجلس نیز برای این امر اندیشه ای اساسی بکند.

انتقاد از سکوت مسلمانان در قبال کشتار مسلمانان میانمار

این مرجع تقلید شیعیان به وقایع اخیر کشور میانمار اشاره کرد و عنوان داشت: عده ای بودایی متعصب در این کشور بر سر مسلمانان ریخته و آنان را قتل عام می کنند و گمان می کنم این درس را از وهابی ها یاد گرفته اند.

وی اضافه کرد: چرا مسلمانان ساکت نشسته و مردم میانمار را بی دفاع گذاشته اند.

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم با ابراز اینکه دولت میانمار در این زمینه مسئول است، افزود: مسلمانان باید از سازمان ملل کمک بخواهند تا این مشکل برطرف شود.

فرصت رمضان را مغتنم بشماریم

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قرار گرفتن ماه مبارک رمضان در فصل گرما به احادیثی در باب فضیلت روزه داری در این شرایط بیان کرد: طبق این احادیث روزه داری در شرایط گرمای هوا به منزله جهاد در راه حق است و خداوند به بندگان روزه دارش که در هوای گرم روزه می گیرند مژده رحمت و مغفرت داده است.

وی در خصوص شرایط روزه داری برای افراد مکلف گفت: خانواده دخترهای ۹ ساله ای که امسال برای اولین بار روزه می‌گیرند توجه داشته باشند که اگر روزه داری در گرمای هوا برای دختران آنها سخت و دشوار است و برای آنها ضرر دارد فرزندان خود را مجبور به گرفتن مداوم روزه نکنند زیرا آنها می توانند در این شرایط روزه های خود را یکی در میان بگیرند یا در فصل زمستان قضای آن را به جا بیاورند.

این مرجع تقلید شیعیان جهان تاکید کرد: معیار روزه داری به تشخیص خود فرد یا فردی آگاه است.

وی با بیان اینکه تمام اعمال ما در ماه رمضان ضریب ۷۰ درصدی می‌گیرند، اذعان داشت: پس باید سعی کنیم تا از این فرصت به خوبی استفاده کنیم و فرصت رمضان امسال را مغتنم بشماریم زیرا معلوم نیست که رمضان بعدی را درک کنیم.

توجه به قرآن در ماه رمضان

آیت الله مکارم شیرازی بر آشنایی با مفاهیم قرآن در این ماه تاکید کرد و اظهار داشت: الفاظ قرآن جسم و معانی و تفسیر روح آن را تشکیل می دهد.

وی با اشاره بر فضیلت ماه رمضان برتری این ماه نسبت به دیگر ماه‌های سال، شب‌های قدر و گشوده بودن درهای بهشت را سه ویژگی مهم این ماه ذکر کرد.

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم ادامه داد: سه حالت هست که اگر ماه رمضان بر فردی بگذرد و او در آن سه حالت باشد از رحمت و غفران الهی دور مانده است.

وی اضافه کرد: فردی که گناهانش در این ماه بخشیده نشود، کسی که نام پیامبر را بشنود و درود نفرستد و کسی که پدر و مادر خود را درک کند و از رحمت الهی بی نصیب بماند از رحمت الهی دور می‌ماند.

جوانان احترام پدر و مادر را نگه دارند 

آیت الله مکارم به جوانان توصیه کرد: احترام پدر و مادر را نگه دارند و نیاز آنها را برطرف، ادب را نسبت به آنها رعایت و از فرامین آنها جز در موارد خلاف شرع پیروی کنند تا مشمول غفران الهی بشوند.

وی اضافه کرد: عده ای پس از مرگ والدینشان مورد عاق قرار می گیرند و آنها کسانی هستند که دیون پدر و مادر را ادا نکرده و به وصیت والدین خود عمل نکرده اند و پس از مرگ آنها را فراموش کرده اند.

این مرجع تقلید شیعیان در پایان سخن خود اظهار داشت: امانت، وفای به عهد و نیکی به پدر و مادر سه چیزی است که نمی شود از آنها گذر کرد و در هر شرایطی باید به آن عمل کرد.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ