مسکن در تهران ۱۰ درصد ارزان شد+جدول تغییر قیمت‌ها در یک ماه قبل

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

رکود معاملات بازار مسکن که از ابتدای تابستان آغاز شده و اکنون به اوج رسید، سبب شده متوسط قیمت‌ مسکن در تهران در بازه زمانی ۱۳ شهریور امسال تا ۱۳ مهرماه حدود ۱۰ درصد کاهش یابد

مسکن پرند

خبراقتصادی:به گزارش تسنیم، پس از جهش قیمت زمستان ۹۱، بازار مسکن سال تازه را با رخوت آغاز کرد، به‌طوری که در بهار سال جاری آمار خرید و فروش ملک با کاهش حدود ۳۵درصدی از روزانه ۱۵ هزار به ۱۰ هزار فقره کاهش یافت. رکود بازار مسکن پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری وارد فاز تازه شد و تا نیمه تابستان امسال آمار خرید و فروش ثبت شده در سامانه «کد رهگیری» به روزانه حدود ۶ هزار فقره کاهش یافت.

مصطفی قلی‌خسروی، عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک اوایل شهریور در وصف وضعیت بازار مسکن به تسنیم گفته بود: از ۲۵ خرداد تا ۲۵ مرداد ۷ درصد حباب قیمت مسکن از بین رفت و خوشبختانه با توجه به ثباتی که بر بازارهای اقتصادی حاکم شده، ۲ درصد دیگر از حباب قیمتی مسکن ترکید. در حال حاضر بازار مسکن ۱۱ درصد حباب قیمتی دارد که پیش‌بینی می‌کنیم این حباب نیز تا یک ماه آینده از بین برود.

این پیش‌بینی امروز رنگ واقعیت به خود گرفته و قیمت مسکن در چهار گوشه پایتخت به‌طور میانگین حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است. به‌عنوان نمونه یک ماه پیش در چنین روزی قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز واقع در خیابان ظفر ۷٫۲ میلیون تومان بود، در حالی که امروز همان آپارتمان با کاهش ۱۱درصدی به حدود متری ۶٫۵ میلیون تومان رسیده است.

این وضعیت برای تمام نقاط تهران از شمال به جنوب و از غرب به شرق با اندکی تغییر حاکم است و به‌طور متوسط مسکن ۱۰ درصد نسبت به ماه قبل ارزان‌تر شده است.

واحد ۵۲متری واقع در خیابان سرباز با شرایط ۱۰۰ میلیون تومان نقد، ۴۰ رهن و وام ۲۰ میلیون تومانی در مجموع ۱۶۰ میلیون تومان در فایل فروش قرار گرفته، این در حالی است که همین آپارتمان ماه قبل ۱۷۴ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود.

یک عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک دربارهٔ وضعیت بازار مسکن به تسنیم گفت: با توجه به تعاملات سیاسی و بین‌المللی و همچنین ثبات قیمت ارز و طلا بازار مسکن از فضای رکود مطلق خارج شده و به‌سمت رونق بدون افزایش قیمت حرکت می‌کند.

حسام عقبایی، افزود: کاهش قیمت مسکن پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز و امروز تقریباً به کف رسیده، بنابراین بهترین زمان برای خرید خانه فرا رسیده است.

وی با پیش‌بینی این‌که رونق نسبی بر بازار مسکن حاکم خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی و کنترل‌هایی که از سوی دولت اعمال می‌شود، بازار مسکن تا پایان سال رونق بدون افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد.

قیمت مسکن در بعضی محدوده‌های شهر تهران به‌شرح زیر است:

محله متراژ قیمت ۱۳ شهریور۹۲ (میلیون تومان) قیمت ۱۳ مهر۹۲ (میلیون تومان)
تهرانسر ۵۲ ۱۵۲ ۱۳۷
پیروزی ۵۳ ۱۹۸ ۱۷۸
نازی‌آباد ۵۰ ۱۶۵ ۱۵۰
میرداماد ۵۵ ۴۴۰ ۴۰۰
گیشا ۵۴ ۲۸۰ ۲۶۰
جنت‌آباد ۶۷ ۳۳۵ ۳۰۵
شمس‌آباد ۸۳ ۴۲۰ ۳۹۰
ولی‌عصرــجام ۱۰۰ ۷۶۰ ۷۱۵
دولت ۹۸ ۴۵۵ ۴۱۰


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *