مسکن ویژه در هیچ شهری جز تهران اجرا نمی‌شود

۲۵م آذر ،

707-6.jpg

رییس سازمان ملی زمین و مسکن اعلام کرد: مسکن ویژه در هیچ یک از شهرهای دیگر جز تهران اجرا نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد مهرآبادی رییس سازمان ملی زمین و مسکن در نشست خبری در حاشیه سومین نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته در پاسخ به خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه که ایا طرح مسکن ویژه در شهرهایی جز تهران اجرا می‌شود یا خیر؟ اظهار کرد: بدلیل آنکه از طرح مسکن ویژه در تهران استقبال نشد در شهرهای دیگر این طرح را ادامه نمی‌دهیم.

وی افزود: در ابتدا طرح ما ساخت مسکن ویژه در تمام شهرهای کشور بود اما فقط در تهران این طرح را اجرا خواهیم کرد.

وی همچنین افزود: تسهیلاتی که تاکنون به شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر برای ساخت مسکن تخصیص داده شد و ارزش زمین‌ها حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: در طرح مسکن ویژه تهران ۲ هزار و ۴۵۰ نفر ثبت‌نام کردند که ۶۵۰ نفر انها به لحاظ افزایش نرخ ارز و سکه از این طرح انصراف دادند و از آنجایی که کار ساخت ۴ هزار ۵۰۰ واحد در پایگاه اینترنتی تهرانسر آغاز شده است همچنان ثبت‌نام برای این واحدها ادامه دارد.

مهرآبادی به تحصیل یک میلیون هکتار زمین در مجموعه‌های شهری و حریم شهرها بعد از انقلاب که ۳۰ درصد آنها یعنی ۳۰۰ هزار هکتار در دولت نهم و دهم انجام شده است اشاره کرد و افزود: در این مدت ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی توسط سازمان ملی زمین و مسکن مدیریت و ساخته شده است.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی تا ابتدای دولت نهم یک میلیون و ۹۰۰هزار واحد زمین در قالب پروژه‌های استیجاری و تجاری تامین شده است.

مهرآبادی همچنین اظهار کرد: در دولت نهم با توجه به نیاز انباشته از دوره های قبل و طرح مسکن به این نتیجه رسیدیم که یک میلیون و ۵۰۰هزار واحد برای اقشار کم درآمد فاقد مسکن نیاز است و برای تامین آن دولت زمین رایگان با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و قرض‌الحسنه‌ای برای ساخت مسکن با مسکن مهر از سال ۸۶ را در دستور کار قرار داد.

وی افزود: در مجموع برنامه وزارت راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر ساخت دو میلیون و ۱۵۷ هزار واحد بود که در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحد آن به عنوان سهم سازمان ملی زمین ساخته می‌شود.

رییس سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه ۳۵۰ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر توسط بنیاد مسکن و نیز ۴۲۰ هزار واحد در شهرهای تازه و ۲۰۷ هزار واحد در بافتهای فرسوده ساخته می‌شود یادآور شد: سازمان ملی زمین و مسکن تا امروز یک میلیون و ۲۰ هزار واحد از سهم خود در مسکن مهر را در مرحله اسکله یا سقف کامل، دارد.

مهرآبادی ادامه داد: از سهم سازمان ملی زمین و مسکن ۳۰۰ هزار واحد در مرحله نازک‌کاری، ۱۰۰ هزار واحد صفر کاری و ۱۵۰ هزار واحد در مرحله اسکله و سقف است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد مسکن مهر تا پایان اردیبهشت تمام می‌شود و بقیه واحدها تا پایان دولت به اتمام می‌رسد خاطر نشان کرد: انتظار داریم با روند موجود و افزایش قیمت مسکن مهر بتوانیم تمام تعهدات خود را تا پایان شهریورماه سال ۹۲ عملی کنیم.

رییس سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه تاکنون ۳۴۵ هزار واحد مسکن مهر افتتاح کرده‌ایم و ۱۶۴ هزار واحد نیز در ۲۲ استان کشور آماده افتتاح‌ داریم گفت: امروز در خراسان رضوی ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد توسط رییس جمهور افتتاح شد. به این ترتیب بالغ بر ۵۰۰ هزار واحد تاکنون افتتاح شده و یا آماده افتتاح است و تا پایان سال ۶۰۰هزار واحد را افتتاح خواهیم کرد.

وی در مورد خدمات زیربنایی نیز با اشاره به تلاش وزیر نیرو و همکارانش برای آنکه بتوانند پا به پای ساخت مسکن مهر خدمات واقعا لازم را برسانند گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار واحد نیاز به آب و برق و گاز برای افتتاح دارد.

به گفته وی در حال حاضر ۲۲۴ هزار واحد به آب و فاضلاب نیاز دارند.

وی با تاکید بر اینکه اجازه نمی‌دهیم در هیچ واحدی قبل از افتتاح سکونت کنند افزود: تعدادی اشخاصی بودند که قبل از ارائه خدمات زیربنایی وارد واحدهای خود شدند و بعد اعتراض کرده‌اند ولی ما به تعاونی‌ها گفته‌ایم که دیگر چنین اجازه‌ایی ندهند.

مهرآبادی در مورد خدمات روبنایی همچون مسجد و مد رسه و بازارچه‌های دائمی و موقت نیز گفت: ۲۰۷ باب مسجد تحویل داده‌ایم در حالی که ۳۵۸ باب مسجد نیز در حال ساخت است. همچنین ۲۷۵ مدرسه در دستور کار قرار گرفت که ۲۰ مدرسه تحویل داده شده است، ۱۸۰ مدرسه در دست ساخت است و ۷۵ مدرسه نیز در حال طراحی است.

به گفته مهرآبادی، در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر در صورت نیاز ۸۰۰ تا ۹۰۰ باب مغازه در دست ساخت است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *