مشکلات امروز صنعت خودرو چیست؟

۰۷م آذر ،

مشکلات امروز صنعت خودرو چیست؟

تحریم صنعت خودرو ایران هزینه‌بر است هم برای تحریم کننده، هم برای تحریم شونده. اما به نظر می رسد مشکل اساسی صنعت خودروسازی ایران بیش از آنچه که از تحریم آسیب می بیند از ضعف مدیریت نهادهای فرادستی خود رنج می برد.

به گزارش «عصرخودرو» به نقل از فردا، موید حسینی صدر نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تاثیر ضعف مدیریت در صنعت خودرو سازی ایران بیش از تحریم ها است گفت: بر خلاف برداشت اولیه اذهان عمومی در خصوص اثرات ناشی از اعمال تحریم ها بر صنعت خودروسازی، بدون شک همین تحریم ها در بلند مدت با برنامه ریزی می توانست زمینه ساز، رشد و تعالی بخش صنعت خودروسازی کشور شود و اثرات و نتایج مثبت و ارزنده ای را برای صنایع کشور خصوصاً صنعت خودروسازی به همراه داشته باشد.
عضو کمیسیون صنایع مجلس ضمن اشاره به افزایش چشمگیر قیمت خودروی داخلی گفت: ناکارآمدی و ضعف مدیریت در کنار تحریم به مشکلات این صنعت دامن زده است. برای پیشرفت در این صنعت بدون در نظر گرفتن تحریم ها باید راهبرد و استراتژی بلندمدت میان دولت، مجلس و خودروسازی هماهنگ باشند که متاسفانه چنین استراتژی اصلا وجود خارجی و کاربردی ندارد.
وی افزود: خودروسازان برای کاهش قیمت مجبور شده‌اند کالای بی کیفیت چینی را بخرند. از یک سو کارخانه‌های تولید قطعه به سبب کمبود سرمایه در گردش مجبور شده اند کارگران را اخراج و کارخانه را تعطیل کنند و از سوی دیگر قطعه بی کیفیت چینی را بر روی خودرو تولید داخل نصب می‌کنیم و سبب می‌شویم تا خودرو ایرانی به یک خودرو بی کیفیت مشهور شود.
این نماینده محلس تصریح کرد: متاسفانه هر کسی ساز خودش را می زند و در آخر هم همه مشکلات را به گردن تحریم می اندازند. به قطعیت می گویم که حداکثر ۲۰ درصد مشکلات خودروسازی ایران مربوط به تحریم هاست و مابقی در گرو عوامل داخلی است.
وی تصریح کرد: اگر مدیریت توانایی در این صنعت وجود داشت می توانست برای این تهدید که مربوط به دیروز و امروز نیست برنامه ریزی کند تا به طور پی در پی اثر آن را که فشار بر مردم است کم نماید. اما متاسفانه مدیریت ما عموما در همه صنایع، برخورد ساده انگارانه با پدیده تحریم است.
حسینی با انتقاد از کیفیت نازل صنعت خودروسازی در ایران گفت: خودروسازی از آن دست صنایعی است که با عرضه کیفیت خود و توجه به خواسته ها و مطالبات مردم می تواند سبب تقویت نگاه مثبت عمومی به تولید ملی شود و بعکس که متاسفانه به سبب بی کیفیتی این صنعت نتوانسته آبروی ظاهری برای بقیه صنایع نیز بخرد.

سه شنبه ۷ آذر   ۱۶:۵

منبع:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *