مصرف آبهای مرزی ایران توسط کشورهای همسایه/ عدم دریافت حق‌آبه مهمترین مشکل تالاب هامون

تیر ۱۳۹۹
ممتاز نیوز:‌ عضو هیت رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس، عوامل خشکی تالاب هامون را تشریح کرد.

کمال الدین پیرموذن با اشاره به تشدید روند خشک شدن تالاب هامون، به مهر گفت: یکی از مهمترین عواملی که می توان برای خشکی این تالاب برشمرد تامین حق آبه آن است که اگر به موقع تامین می شد، وضعیت این تالاب بحرانی نمی شد.

وی با بیان اینکه وسعت تالاب هامون حدود ۵۷۰ هزار هکتار است، اظهار داشت: از این میزان ۴۰۰ هزار هکتار در خاک ایران و مابقی نیز در کشور افغانستان قرار دارد و این تالاب ظرفیتی معادل ۱۲ میلیارد متر مکعب آب دارد که برای تأمین آن سالانه باید بیش از ۸۰۰ متر مکعب حق آبه این تالاب تامین شود که تا کنون تعهدات آن عملی نشده است.

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس، یکی دیگر از عوامل خشک شدن تالاب هامون را سدسازی و استفاده از آبهای مرزی ایران توسط کشور همسایه عنوان کرد و گفت: بخش وسیعی از تالاب هامون به سبب استفاده بی رویه از ظرفیت این تالاب خشک شده است که نجات آن و تامین حق آبه تالاب توسط مسئولان ذیربط ضرورت دارد.

پیرموذن با بیان اینکه تالاب هامون یکی از مهمترین تالابهای کشور به شمار می رود، تصریح کرد: اهمیت تالاب هامون بر کسی پوشیده نیست اما این تالاب مدت بسیاری است که با مشکل مواجه شده و نباید اجازه داد وضعیت آن بحرانی تر شود.

طی هفته قبل به منظور نجات تالاب هامون در مجلس، فراکسیون نجات این تالاب تشکیل و هیئت رئیسه آن تعیین شده است.

بر این اساس، سید باقر حسینی به عنوان رئیس فراکسیون، محمد تقی توکلی نایب رئیس اول، سجادی نایب رئیس دوم، حلیمه عالی دبیر اول، مراد هاشم زهی دبیر دوم و میر مرادزهی به عنوان سخنگوی فراکسیون انتخاب شدند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ