مصرف کربوهیدرات ها، استرس را کاهش می دهد

ممتاز نیوز: مصرف کربوهیدرات ها سبب آزاد شدن ماده سروتین در مغز شده و ایجاد آرامش می کند.

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: استرس یکی از عوامل تأثیرگذار بر شیوه زندگی بوده و رژیم غذایی متعادل و تمرین تنفس عمیق، ساده ترین و به صرفه ترین روش های کنترل استرس است.

سعیده معانی با اشاره به این که بعضی از غذاها به واسطه ویتامین ها و املاح، خود سبب کاهش استرس می شوند، افزود: برنج، ماکارونی، سیب زمینی، نان، ذرت بو داده و کلوچه های کم کالری از جمله مواد غذایی هستند که استرس را کاهش می دهند و برای رهایی از استرس توصیه می شود که افراد معادل یک لیوان ماکارونی، برنج و یا یک عدد سیب زمینی مصرف شود.

وی تصریح کرد: استرس سبب ایجاد گرفتگی عضلانی و یبوست می شود و توصیه می شود برای جلوگیری از این امر مواد فیبر دار مصرف شود تا حرکات دستگاه گوارش تنظیم شده و روده ها به خوبی کار کنند و باید در غذای روزانه حداقل ۲۵ گرم فیبر وجود داشته باشد.

این کارشناس تغذیه ادامه داد: میوه ها، سبزی ها و غلات سبوس دار، منابع بسیار خوب فیبر هستند و بهتر است که در وعده صبحانه، از میوه، غلات کامل و نان های سبوس دار مانند سنگک استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: تولید سروتین در مغز به نوع تغذیه بسیار حساس است و مصرف بیشتر سبزی ها، تولید سروتونین را در مغز افزایش داده و به افرا دکمک می کند تا بر استرس خود غلبه کنند.
 

منبع: ممتاز نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ