مضرات کشیدن قلیان نیز مانند سیگار کشیدن است

ممتاز نیوز :محققان ایرانی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انجام آزمایشات خود روی عملکرد ریه و علائم تنفسی ۳۰ فرد سیگاری شدید، ۵۱ فرد سیگاری با استنشاق دود معمولی و ۵۷ نفر از افرادیکه قلیان می‌کشیدند و مقایسه نتایج با ۴۴ فرد غیرسیگاری بعنوان گروه شاهد، دریافتند که افرادی که به هر طریقی اقدام به استعمال دخانیات می‌کنند، علائم خس خس سینه و سرفه نسبت به افراد غیرسیگاری در آنها شایع‌تر است.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ؛ براساس این گزارش محققان با بررسی داده‌های افراد گروه مورد مطالعه مشاهده کردند که ۳۰ درصد از افراد سیگاری شدید و ۲۳ درصد از افرادی که قلیان می‌کشند و نیز ۲۲ درصد از افرادی که نسبت به افراد سیگاری شدید به طور ملایم‌تری سیگار می‌کشند، دچار علائم خس خس سینه بودند.

نتایج حاصل از این گزارش هم‌چنین می‌افزاید که در این میان ۴۰ درصد از افراد گروه سیگاری شدید و ۳۷ درصد از افرادی که قلیان می‌کشیدند و نیز ۲۹ درصد از افراد سیگاری ملایم نیز به طور مداوم سرفه می‌کردند. از طرفی نتایج دیگر این مطالعه افزود که خس خس سینه و سرفه در افراد غیرسیگاری نسبت به  ۳ گروه دیگر به میزان بسیار کمتری مشاهده شده است.به گفته محققان این گزارش باور غلط بسیاری از مردم را که فکر می‌کنند لوله‌های آب قلیان می‌تواند مواد سمی حاصل از توتون و تنباکو را فیلتر کند، نقض می‌کند.

منبع: ممتاز نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *