مطالبات معوق بانک‌ها ۷۸ هزار میلیارد تومان شد

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

بینا: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی شب قبل به بررسی وضعیت مطالبات معوق در سیستم بانکی با حضور رئیس کل بانک مرکزی پرداخت و در ادامه بررسی پرونده اختلاس از گمرک جنوب را در دستور کار قرار داد.

عزت الله یوسفیان ملا در گفت وگو با تسنیم، با تشریح جزییات جلسه شب قبل ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی اظهار داشت: رئیس کل بانک مرکزی در جلسه حاضر شد و گزارشی دربارهٔ وصول مطالبات معوق بانکی و اقدامات انجام شده در این راستا ارائه داد. 

وی با بیان اینکه تمام بانک‌ها به صورت یکپارچه پیگیر وصول معوقات بانکی شده‌اند تصریح کرد: همچنین بنا بر این شد که مشکلات مطرح بین سه قوه بر حسب وظایف‌شان تقسیم شود، آنچه که مربوط به دولت می‌شود طبق دستور آقای جهانگیری به بخش دولتی ارجاع شد، آنچه مربوط به مجلس می‌شود را نمایندگان را برعهده گرفته‌اند و همچنین طبق اعلام آقای رئیسی قوه قضاییه اقدامات مربوطه را انجام خواهد داد.

این عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ادامه داد: طبق اعلام آقای سیف از رشد معوقات بانکی جلوگیری شده است ولی باید عدد معوقات از رقم فعلی هم کمتر شود؛ رئیس کل بانک مرکزی رقم فعلی مطالبات معوق را ۷۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد. 

وی به مسئله دیگری که در جلسه دیروز ستاد مطرح شده بود اشاره و اضافه کرد: مسئله مهم دیگر که قابل طرح است موضوع درآمدهای دولت است که به حساب بانک‌ها می‌رود، در جلسه دیشب بررسی کردیم که آیا این درآمدها برای بانک‌ها سود آور است یا خیر. اگر سود آور باشد باید به نفع بیت المال از آن استفاده شود.

یوسفیان ملا با تاکید بر اینکه سیستم بانکی باید ساماندهی شود افزود: رئیس سازمان مالیاتی نیز برای شفاف سازی حساب‌ها گزارشی مشروحی به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ارائه داد. همچنین قرار شد حساب‌ها شفاف شود و مصوبه به بانک‌ها در همین ارتباطات ابلاغ شود.

به گفته این عضو ستاد مبارزه مفاسد اقتصادی در جلسه شب قبل این ستاد موضوع گمرک بوشهر و دستگیری متخلفان مورد بحث قرار گرفت همچنین بررسی کردیم که چرا این دست اتفاقات قبلا هم افتاده باز هم در حال تکرار است.

وی افزود: تاکید بر این بود که نباید در گمرک کار دستی انجام شود تا امکان جعل وجود داشته باشد؛ در گمرک جنوب که ۱۹۹میلیارد تومان اختلاس شده بود تعدادی دستگیر و دو نفر هم در آینده نزدیک بازداشت خواهند شد.


شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *