معاون رئیس جمهور آرژانتین به اختلاس متهم شد

کریستینا فرناندز دی کرشنر معاون رئیس جمهور آرژانتین، به دلیل کلاهبرداری و اختلاس یک میلیارد دلار در قبال واگذاری غیرقانونی طرح‌های ملی در دوران ریاست جمهوری خود به ۶ سال زندان و محرومیت مادام‌العمر از تصدی پست‌های دولتی محکوم شد.

معاون رئیس جمهور آرژانتین به اختلاس متهم شد

به گزارش ممتاز نیوز، هیاتی متشکل از سه قاضی، روز سه‌شنبه (به وقت محلی) فرناندز را به اتهام کلاهبرداری مجرم شناخت اما از اتهام اداره یک سازمان جنایی تبرئه شد. در صورت مجرم شناخته شدن درباره این اتهام نیز ممکن بود به ۱۲ سال زندان محکوم شود.

این اولین بار است که یک معاون رئیس جمهور در آرژانتین به اتهام ارتکاب جرم در زمانی که بر مسند ریاست جمهوری تکیه زده بود، محکوم می‌شود.

این حکم تا زمان صدور رای دادگاه تجدیدنظر در این خصوص قطعی نیست؛ روندی که ممکن است سال‌ها طول بکشد. در عین حال اگر او بتواند بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین پیروز شود، مادامی که رئیس جمهور این کشور باشد از بازداشت مصون خواهد بود.

حامیان وی تهدید کرده بودند که در صورت محکومیت او کشور را فلج خواهند کرد. آنها مرکز شهر بوئنوس آیرس را مسدود و به سمت ساختمان دادگاه فدرال راهپیمایی کردند. آنها در حالی که با پلیس سعی در سد کردن راه آنها داشت درگیر شده و به طرفداری از او فریاد زده و بر طبل‌های همراه خود می‌کوبیدند.

فرناندز که از او به عنوان قدرتمندترین رهبر آرژانتین در قرن جاری یاد می‌شود، به تخلف در واگذاری غیرقانونی قراردادهای ملی به یک غول بزرگ ساختمانی نزدیک به اعضای خانواده خود متهم شده است.

این حکم قطعا شکاف‌های موجود در جامعه این کشور آمریکای جنوبی را عمیق‌تر می‌کند و این جامعه سیاست‌زده را دو قطبی خواهد کرد که در یک سوی آن حامیان فرناندز ۶۹ ساله به عنوان یک رهبر پوپولیست قرار خواهند داشت و در سوی دیگر کسانی قرار می‌گیرند که از وی متنفر هستند.

دادستان‌ها گفتند فرناندز با سوءاستفاده از موقعیت خویش، ۵۱ پروژه خدمات ملی را به سمت لازارو بائز، یک غول بزرگ ساختمانی و متحد اولیه او و همسرش نستور کرشنر که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ رئیس جمهور آرژانتین بود و در سال ۲۰۱۰ به طور ناگهانی درگذشت، هدایت کرده است.

اعضای دولت فرناندز در دوره ریاست جمهوری او ( از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۲۲) به همراه ده‌ها نفر دیگر به عنوان شریک جرم در این پرونده متهم هستند.

در همین حال، پرونده‌های دیگری نیز علیه رئیس جمهور پیشین آرژانتین در جریان است، از جمله در اتهام پولشویی که پسر و دخترش نیز شریک جرم او محسوب می‌شوند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *