معاون وزیر خارجه: ادعای توافق ایران برای کناره‌گیری بشار اسد کذب محض است/هشدار جدید وزارت خارجه ایران برای مسافرت به کانادا – اخبار سیاسی

معاون وزیر خارجه کشورمان اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای مواضعی روشن و شفاف در قبال سوریه است. حمایت از مردم سوریه و طرح اصلاحات رییس‌جمهور بشار اسد همواره مورد توجه تهران بوده است.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزیر خارجه کشورمان افزود: در نشست وزیران خارجه و پیش از آن معاونان وزیران خارجه در مصر، آن چه مورد توافق قرار گرفت، محور قرار دادن راهکار سیاسی در سوریه شامل توقف خشونت، تاکید بر مسلح نکردن گروه‌های مسلح بی‌مسوولیت، گفت‌وگوی ملی بین معارضه و نمایندگان حکومت سوریه و تصمیم در مورد آینده سوریه در روندی دمکراتیک و انتخاباتی توسط مردم سوریه بوده است.

او مذاکرات اخیر چهار جانبه سیاسی اخیر در مورد سوریه را مفید و در عین حال شرایط میدانی سوریه را رو به جلو دانست.

وی تاکید کرد که بحث کناره‌گیری رییس‌جمهور بشار اسد از قدرت در مواضع جمهوری اسلامی ایران صحت ندارد. امروز حضور سوریه درجبهه مقاومت قوی‌تر از هر زمان دیگری است.

معاون وزیر خارجه کشورمان از تحرکات و تردد برخی گروه‌های افراطی به سوریه و سرایت ناامنی به مرزهای همسایگان سوریه ابراز نگرانی کرد و بر اهمیت کنترل مرزها توسط همه طرف‌ها به‌عنوان یک مسوولیت جمعی در راستای کمک به برقراری صلح و ثبات منطقه حساس خاورمیانه تاکید کرد.

هشدار جدید وزارت خارجه ایران برای مسافرت به کانادا

پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه اخیرا با صدور اطلاعیه‌ای هشدارهای جدیدی را درباره مسافرت اتباع ایرانی به کانادا منتشر کرده است.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: با توجه به قرائن موجود، روند اسلام‌ستیزی و ایران‌هراسی در کانادا نه تنها متوقف نشده بلکه طی چند سال اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و این رویکرد، رفتار مراجع دولتی و غیردولتی آن کشور را تحت تأثیر قرار داده است. مواردی از بازداشت و اخراج شهروندان ایرانی به بهانه‌های مختلف هم‌چنان استمرار داشته و ایرانیان از حقوق اولیه برای انجام فعالیت‌های عادی زندگی از جمله آزادی در دسترسی به حساب‌ها و عملیات‌های بانکی محروم هستند. عملکرد منفعلانه برخی از مراجع دولتی کانادا در مواردی مانع از تأمین حقوق ایرانیان شده است.

در هشدار جدید وزارت امور خارجه تاکید شده است که عملکرد پلیس کانادا نشان می‌دهد دولت این کشور از اراده یا توان لازم برای پیگیری جرایم انجام شده علیه ایرانیان مقیم برخوردار نیست. مواردی از قتل شهروندان ایرانی وجود دارد که باوجود پیگیری‌های مکرر، پلیس کانادا گزارشی که حاکی از اقدام جدی و موثر در تعقیب قاتلان باشد، ارایه نداده است.

افزایش نرخ جرم و جنایت و تهدیدات جانی در کانادا همواره مورد نگرانی بوده است.

 

در این اطلاعیه از شهروندان ایرانی خواسته شده مراقب باشند با توجه به دشواری ناشی از حضور مستقیم نداشتن سفارت و کنسولگری ایران در دفاع از حقوق اتباع ایرانی مقیم، در معرض سوء استفاده گروه‌های جانی قرار نگیرند. هم‌چنین، با توجه به اقدام دولت کانادا در فراهم کردن فضا برای گروه‌ها و لابی‌های ضد ایرانی، هم‌وطنان ایرانی برای پیشگیری از سوء استفاده احتمالی اقدامات احتیاطی را مد نظر قرار دهند.

در ادامه این اطلاعیه دورویی رفتار دولت کانادا در برخورد با مسائل حقوق بشری برای افکار عمومی جهان و کانادا مورد توجه قرار گرفته و گفته شده: در سال‌های اخیر ده‌ها مورد از قتل به وسیله ضربات باتوم برقی پلیس کانادا گزارش شده است. پلیس کانادا غالباً رفتار خشونت‌آمیزی با تجمع‌های اعتراضی دارد. آخرین مورد در این زمینه، برخورد خشن پلیس با تظاهرات دانشجویان در مونترال و بازداشت ده‌ها نفر در این دوره و نیز تداوم نقض حقوق بومیان آن کشور بوده است. گزارش امسال‌ سازمان ملل، مواردی از پیشینه ناتوانی دولت کانادا در تضمین ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی را آشکار می‌کند.

وزارت امور خارجه در بند پایانی این اطلاعیه افزوده است: با توجه به اقدام یک‌جانبه دولت کانادا در تعطیل کردن بخش صدور روادید سفارت کانادا در تهران در اردیبهشت ماه و متعاقباً تعطیلی آن سفارت و سفارت ایران در اتاوا در ۱۷ شهریور ، هم وطنان ایرانی لازم است نسبت به موارد سوء استفاده و یا تهدیدات احتمالی و هم‌چنین استمرار اقدامات تبعیض‌آمیز دولت کانادا کاملاً هوشیار باشند.

/۲۹۲۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
بازنشر:ممتازنیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *