معیار تازه شورای نگهبان برای احراز صلاحیت کاندیداها/ پیشنهاد ارائه برنامه توسط کاندیدا مورد تائید هیات نظارت مرکزی قرار گرفت

۲۳اردیبهشت،

به گزارش ممتازنیوز، عباسعلی کدخدایی در گفتگویی تلویزیونی که از خبرها ۲۰:۳۰ رسانه ملی پخش شد، با اشاره به تغییرات تازه در روند بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری، اظهارداشت: برای احراز صلاحیت کاندیداها پیشنهادی داشتیم که خوشبختانه در هیات مرکزی نظارت مورد تائید قرار گرفت و مقرر شد تا از بعضی کاندیداهایی که در مورد احراز صلاحیتشان تردید داریم دعوت شود  تا برنامه شان را ارئه دهند و گفتگویی با انها داشته باشم تا به نتیجه قطعی اتخاذ شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چه تعداد کاندیدا در این دوره تائید صلاحیت می شوند؟ گفت: شورای نگهبان تابع عدد نیست و تابع قانون است و کاندیداها را براساس معیارها و ملاک ها می سنجد، حال ممکن است در یک دوره ای ۴ کاندیدا ، در دوره دیگر ۵ کاندیدا یا ۹ کاندیدا داشته باشیم و این موضوع بستگی به احراز صلاحیت کاندیداها دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان دلایل رد صلاحیت شدن کاندیداها را به آنان اعلام می کند، گفت: در انتخابات ریاست جمهوری کاندیداها باید شرایط شان اثبات شود ؛ بنابراین فقط نسبت به اشخاصی که احراز صلاحیت می شوند اظهار نظر می کنیم و نسبت به سایر کاندیداها هیچگونه اعلام نظری نداریم.

وی با بیان اینکه مصداق رجل سیاسی مدهبی بودن به تنهایی سببی برای احراز صلاحیت نیست، تصریح کرد: کاندیداهای ریاست جمهوری باید در مرحله اول جزء رجل سیاسی مذهبی باشند؛ اما همه رجلان سیاسی مذهبی دارای شرایط احراز صلاحیت نیستند و کاندیدای ریاست جمهوری باید شرایط اصل ۱۱۵ قانون اساسی را هم دارا باشد.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا لابی ها و فشارهای سیاسی تاثیری در روند تصمیم گیری شورای نگهبان دارد خاطرنشان کرد: فشار به این مفهوم که شورای نگهیان را از مسیر قانونی اش خارج کند خیر؛ شورای نگهبان تابع فشار نیست.

سخنگوی شورای نگهبان، افزود: گاهی اوقات رایزنی های مشورتی وجود دارد ، رایزنی هایی که به احراز صلاحیت ها کمک می کند و اگر شورای نگهبان به این نتیجه برسد که نظر اولش اشتباه بوده باید از اشتباه خود برگردد و این به مفهوم فشار نیست.

وی در واکنش به این سوال که پس در روند تصمیم گیری شورای نگهبان لابی وجود دارد نه فشار ، گفت: لابی به مفهوم آنچه در سیاست هست خیر.

کدخدائی در پایان در پیشنهاد به کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: شورای نگهبان تابع قانون است بنابراین کاندیداها هم تابع قانون باشند.


مشرق
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *