مــثــلـث گـازی ایـران ، روسـیـه ،‌ پـاکـسـتـان

187-6.jpg

شرکت روسی گازپروم بدون برگزاری مناقصه ساخت خط لوله “آی.پی” ( ایران – پاکستان) را در پاکستان ادامه می‌دهد و گاز ایران را به درون پاکستان می‌برد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در جریان نشست کمیسیون مشترک روسیه و پاکستان مقامات دو کشور درباره سرمایه گذاری روسیه در پروژه چند میلیارد دلاری خط لوله گاز “آی.پی” مذاکره کردند و با وجود فشارهای آمریکا به توافق هم رسیدند.

یک مقام دولتی به روزنامه اکسپرس تریبون گفته که روسیه مایل به حضور در این پروژه در سطح دولتی به جای حضور از طریق مناقصه‌های رقابتی بین‌المللی است. پاکستان هم به دلیل مشکلات مالی در تامین بودجه این پروژه با این موضوع موافقت کرده است.

یک منبع آگاه نیز اعلام کرد که در صورت توافق پاکستان و روسیه، در جریان سفر ماه آینده ولادیمیر پوتین به پاکستان، توافقنامه‌ای برای حضور شرکت گازپروم در پروژه خط لوله گاز “آی. پی” امضا خواهد شد.

به گزارش ایسنا، ایران و پاکستان در ماه مه ۲۰۰۹ یک بیانیه بین دولتی را برای صادرات گاز ایران به پاکستان امضا کردند. پس از آن شرکت سیستم‌های گازی دولتی پاکستان و شرکت ملی نفت ایران در پنجم ژوئن ۲۰۰۹ توافقنامه خرید و فروش گاز و ساخت خط لوله انتقال را با اعتبار ۷٫۶ میلیارد دلاری به امضا رساندند.

پس از امضای این توافقنامه بررسی جامعی از سوی پاکستان برای ارزیابی جنبه‌های اقتصادی واردات گاز ایران برای تولید برق صورت گرفت. این بررسی نشان داد که گاز طبیعی وارداتی از ایران حتی با قیمتهای اصلاح شده همچنان ارزانترین و مناسبترین سوخت برای تولید برق است.

البته خط لوله ” آی. پی” پیش از این قرار بود قسمتی از گاز مورد نیاز هند را هم تامین کند و به همین دلیل هم این خط لوله به «خط لوله صلح» معروف شد، اما با وجود یک دهه مذاکره به دلایل اختلافات پاکستان و هند این موضوع سرانجام منجر به امضاء قرارداد نشد.

اختلافات دو کشور هند و پاکستان بر سر حق ترانزیت گاز صادراتی ایران که از داخل خاک پاکستان می‌گذشت، باعث شد تا مذاکرات به نتیجه نرسد. هند حاضر به پذیرش درخواست پاکستان برای پرداخت حق ترانزیت گاز صادراتی ایران نشد و در مورد محلی که گاز را از ایران دریافت کند نیز با پاکستان به توافق نرسید.

از سوی دیگر مخالفت آمریکا با «خط لوله صلح» به عنوان یکی از مهمترین دلایل کندی مذاکرات و مانع توافق نهایی بین سه کشور مطرح بود.

اما با توجه به این که گاز صادراتی ایران به پاکستان در تولید ۴۰۰۰ مگاوات برق و ایجاد فرصتهای شغلی بیشتر در مناطق محروم بلوچستان و سند این کشور کمک خواهد کرد، پاکستان در مقابل فشارها مقاومت کرد و بر همین اساس نخستین مرحله تحویل گاز ایران برای پایان سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است و انتظار می‌رود منابع مالی طرف پاکستانی هم از طریق دولت و هم از طریق بخش خصوصی تامین شود.

پاکستان به مدت ۲۵ سال، روزانه ۷۵۰ میلیون فوت مکعب گاز از ایران دریافت می‌کند که این میزان می‌تواند به یک میلیارد فوت مکعب در روز هم افزایش پیدا کند. با پایان دوره قرارداد، درصورت نیاز امکان تمدید قرارداد به مدت پنج سال نیز وجود دارد.

گاز صادارتی به پاکستان از میدان گازی پارس جنوبی تامین و به ایالت‌های جنوبی بلوچستان و سند پاکستان فرستاده می‌شود.

طبق این قرارداد ایران و پاکستان هر کدام مسئول ساخت خط لوله در کشور خود هستند. این خط لوله ۵۶ اینچی با طول ۱۹۳۱ کیلومتر از تاسیسات عسلویه شروع می‌شود و پس از طی ۱۱۵۰ کیلومتر به مرز ایران و پاکستان می‌رسد.

بخش ایرانی خط لوله “آی.پی” با قرار گرفتن در لیست طرح‌های مهرماندگار دولت، هم اکنون ۹۰ درصد پیشرفت دارد و طبق برنامه تا نیمه نخست سال۹۲ به نقطه صفر مرزی می‌رسد.زمان ساخت این پروژه برای چهار سال هدف گذاری شده است و طبق برنامه جریان گاز در این خط لوله تا پایان دسامبر ۲۰۲۲ برقرار خواهد شد.

و حالا با عبور روسیه از کارشکنی‌های آمریکا و پیوستن مسکو به این پروژه، طرف پاکستانی نیز بطور جدی کار تکمیل این خط لوله منطقه‌ای را آغاز خواهد کرد تا سرانجام با تحقق صادرات گاز ایران به پاکستان، شرایط برای ایجاد نهایی خط لوله بین‌المللی «صلح» فراهم‌تر شود.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ