مقابله با پدیده گردوغبار، نیازمند طرح جامع منطقه‌ای است

تیر ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : مسئول دبیرخانه ملی مقابله با گردوغبار سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: پدیده گردوغبار مربوط به کشور خاصی نیست ازاین‌رو مقابله با آن نیازمند شکل‌گیری یک طرح جامع منطقه‌ای است تا کشورها در کنار هم با این معضل مقابله کنند.

داریوش گل علیزاده در گفت‌وگو با ایرنا افزود: اگر انتظار داریم پدیده گردوغبار به شکل مطلوبی مهار شود باید تمام کشورهای منطقه با هم مشارکت و برنامه‌های خود را در قالب طرحی جامع به‌صورت سالانه مطرح کنند.وی ادامه داد: ایران در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده و توانسته سازمان‌های بین‌المللی را درگیرکند به‌گونه‌ای که قرار شد صندوق جهانی محیط‌زیست سازمان ملل متحد (جف) اعتباری را برای مهار گردوغبار در اختیار ایران قرار دهد.

گل علیزاده افزود: پیشنهاد اولیه جف بیش از ۲میلیون دلار است که این پیشنهاد از سوی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط در حال بررسی است و در اولین فرصت نیاز یا عدم‌نیاز به این اعتبار را به جف اعلام خواهیم کرد. این اعتبار به دولت جمهوری اسلامی داده می‌شود. وی تأکید کرد: درگیر کردن سازمان‌های بین‌المللی در مقابله با پدیده گردوغبار حرکت مثبتی است که از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست انجام شده است، در این راستا در کشور عراق کمیته گردوغبار به ریاست اول‌وزیر آن تشکیل شده که درصورت تأمین اعتبارات مورد نیاز عملیات اجرایی برنامه‌های این کمیته آغاز خواهد شد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *