مکان اختفای زائران ربوده شده شناسایی شد

جام جم آنلاین: سفیر ایران در دمشق تاکید کرد:طبق پی‌گیری‌هایی که تاکنون شده است با حضور مسوولان و مقامات دستگاه‌های مربوط در سوریه، کمیته‌ای سیاسی ـ امنیتی تشکیل شد که این موضوع به صورت میدانی پی‌گیری شود. بر اساس اطلاعاتی که در اختیار است، عملا مکان اختفاء و نگهداری این ۴۸ زائر ایرانی شناسایی شده و در حال مذاکره با مسوولان و جریان‌های ذی‌ربط هستیم.محمدرضا رئوف شیبانی افزود: پی‌گیری‌ها در مورد وضعیت زائران ایرانی که در حومه دمشق توسط گروه‌های مسلح در سوریه ربوده شده‌اند، هم‌چنان ادامه دارد.

وی در گفتگو با ایسنا اظهارداشت: ایران همزمان رصد یک سری تحولات منطقه و بین‌المللی را هم در دستور کار خود قرار داده است و در سفر وزیر امور خارجه به ترکیه و تماس تلفنی با وزیر خارجه و نخست وزیر قطر و هم‌چنین با ارسال پیام به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل موضوع ربایش شهروندان ایرانی در سوریه پی‌گیری شد.

وی تاکید کرد: موضوع ربایش در سوریه مختص به شهروندان ایرانی نیست. گروه‌های مسلح در سوریه عملا یکی از ابزارهایی که در صحنه استفاده می‌کنند ربایش اتباع خارجی است. همان‌طور که چندی قبل شاهد ربایش تعدادی از اتباع ایتالیا بودیم و هم‌چنین تعدادی از اتباع اروپای شرقی نیز در سوریه ربوده شدند و آنها افرادی بودند که در پروژه‌های صنعتی و اقتصادی سوریه کار می‌کردند و ربایندگان با هدف ضربه زدن به فعالیت‌های اقتصادی که در شرایط بحران نیز متوقف شده، اقدامات ایذایی این‌چنینی انجام می‌دهند.

سفیر ایران در دمشق اضافه کرد: در سوریه دو گروه ۲۲ نفره از اتباع کشور ما در دو مرحله ربوده شده‌اند و تا کنون موفق شده‌ایم ۲۲ نفر از آنها را آزاد کنیم. پنج نفر از مهندسین آزاد شده‌اند و تلاش‌ها برای آزادسازی بقیه اتباع عزیز کشورمان که در سوریه در اسارت گروه‌های تروریستی هستند ادامه دارد. در این چارچوب تلاش‌ها در داخل سوریه پی‌گیری می‌شود و هم‌چنین با کشورهایی که با گروه‌های مسلح در سوریه ارتباط دارند تعامل ما برقرار است و با کمک این کشورها در تلاش هستیم که هرچه زودتر شاهد بازگشت سلامت زائران به جمع خانواده‌های خود باشیم.

وی در مورد تلاش‌های ترکیه برای پی‌گیری وضعیت ۴۸ زائر ایرانی که چندی پیش در سوریه ربوده شده‌اند نیز گفت: تلاش‌ها از زمانی که ارتباط بین مقامات رسمی دو کشور برقرار می‌شود آغاز می‌گردد. البته چون بعد امنیتی دارد قابل گزارش لحظه به لحظه نیست و تا زمانی که به نتیجه نرسیده است اطلاع‌رسانی و کشف یافته‌ها امکان‌پذیر نیست.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ