ممنوعیت واردات بعضی لوازم خانگی برداشته شد + اسامی کالاها

۲۷ آبان ،

19-195.jpg

قرار است تا اواسط این هفته بعضی از لوازم خانگی مجددا ثبت سفارش شده و از لیست کالاهایی که واردات آن‌ها ممنوع است خارج شود.

محمد طحان‌پور، رییس اتحادیه لوازم خانگی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره ثبت سفارش مجدد بعضی از لوازم خانگی با بیان مطلب بالا اظهار کرد: مشکل توقف واردات لوازم خانگی به زودی طی همین هفته حل می‌شود.

او با بیان این‌که پیشنهاد ممنوع کردن واردات بعضی از لوازم خانگی را خود ما داده‌ایم، تصریح کرد: در مورد بعضی از لوازم خانگی تولید داخل لزومی ندارد که بر واردات آن پافشاری کنیم ولی سایر لوازم خانگی که تولید داخل ندارند باید مجددا ثبت سفارش شوند.

طحان‌پور در پاسخ به این که احتمال ثبت سفارش مجدد کدام لوازم خانگی وجود دارد؟ تصریح کرد: یخچال، فریزر، یخچال فریزر، لباسشویی، ظرفشویی رومیزی و مایکرویو جزو کالاهایی می باشند که احتمال ثبت سفارش مجدد آن‌ها بسیار بالاست.

وی گفت: ما روی بقیه کالاها بسیار حساس نیستیم؛ به طور مثال چرخ خیاطی، بخاری، اجاق گاز و پنکه جزو کالاهایی است که در داخل با کیفیت بالا تولید شده و نیازی به واردات آن‌ها نداریم.

وی با بیان این‌که به پیشنهاد ما لوازم خانگی به سه دسته تقسیم می‌شوند خاطرنشان کرد: دسته اول کالاهایی می باشند که به اعتقاد خود اتحادیه نیز نباید به آن‌ها اجازه واردات داده شود زیرا مشابه آنان در داخل کشور با کیفیت بالا تولید می‌شود.

رییس اتحادیه لوازم خانگی ادامه داد: دسته دوم کالاهایی است که باید ثبت سفارش شده و به آن‌ها ارز مبادله‌ای تعلق گیرد و دسته سوم نیز کالاهایی می باشند که به آن‌ها ارز تعلق نمی‌گیرد ولی اجازه واردات خواهند داشت.

به گفته وی، انواع اجاق گازهای طرح فر و رومیزی، انواع آب‌گرمکن و پکیج (برقی، گازی و نفتی)، انواع بخاری (گازی، برقی و نفتی)، انواع لباسشویی دوقلو و کهنه شور، انواع چرخ خیاطی خانگی، موتور کولرهای آبی، انواع سرویس‌های قاشق و چنگال، انواع بخارپز، بستنی ساز، ساندویچ ساز، قهوه جوش، خشک کن میوه، گوشت‌کوب برقی و انواع سرویس‌های چینی در لیست کالاهایی قرار دارند که باید جلوی واردات آن‌ها گرفته شود.

همچنین طحان پور در مورد کالاهایی که ثبت سفارش آن ها برائ دریافت ارز مبادله‌ای و تغییر اولویت بندی آن‌ها الزامی است تصریح کرد:‌ یخچال، فریزر، یخچال فریزر (از ۵۷۰ تا ۶۰۰ لیتر) که در حدود ۲۰ فوت حجم دارد، مایکرویو، ماشین لباسشویی تا سایز هفت کیلو و ظرف‌شویی رومیزی با گرید A جزو این دسته از کالاها می باشند.

رییس اتحادیه لوازم خانگی در پایان در مورد کالاهایی که ارز مبادله‌ای نمی‌گیرند ولی واردات آنان باید آزاد باشد گفت: یخچال سایدبای ساید، تلویزیون رنگی از ۴۷ اینچ به بالا، انواع ظرفشویی وا نواع لباسشویی از هفت کیلو به بالا جزو کالاهایی است که واردات آن ها ضروری است ولی نیازی به ارز مبادله‌ای ندارند.

به گزارش تفسیری ایسنا، در فهرست بالا اسامی تعدادی از لوازم خانگی دیده نمی‌شود که به نظر می‌رسد تکلیف آنها نیز همین هفته مشخص می‌شود.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ