منابع کشور در حال هدررفت است/ شرکت‌های غیردولتی را شفاف می‌کنیم

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: بررسی‌ها در دیوان محاسبات نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از منابع کشور در حال هدر رفت است و به دنبال دستورالعملی جدید برای کاهش قیمت‌های تمام شده هستیم.

منابع کشور در حال هدررفت است/ شرکت‌های غیردولتی را شفاف می‌کنیم

به گزارش ممتاز نیوز، مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کشور در نخستین مجمع معاونین مالی و اداری وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی با تسلیت از دست دادن جمعی از هموطنان در حادثه ساختمان متروپل آبادان گفت: حُسن برپایی چنین مجامع مشورتی آن است که افزون بر آشنایی و تعامل بیش از پیش دستگاه‌های اجرایی با وظایف ذاتی نهادهای نظارتی همچون دیوان محاسبات، شاهد تحقق سیاست پیشگیری از بروز تخلفات نیز خواهیم بود.

مهرداد بذرپاش، دیوان محاسبات را یاری‎گر و کمک حال دستگاه‌ها در صحنه اجرایی دانست و خاطر نشان کرد: معاونین مالی و اداری را می‌توان اصلی ترین بخش ستادی در هر دستگاه دولتی قلمداد کرد و مسلم است که اگر «ستاد» هر ارگان، نتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد، بخش «صف» نیز به طریق اولی از عملکرد قابل قبولی برخوردار نخواهد بود؛ لذا عملکرد کم خطا و بدون انحراف از قوانین در دستگاه‌های متبوع، نسبت مستقیمی با وظایف شما معاونان دارد.

هشدار درباره فراوانی تخلفات در دستگاه‌های اجرایی از دیگر سخنان رئیس کل دیوان محاسبات بود و در این باره بیان داشت: متاسفانه بسیاری از احکام بودجه در دستگاه‌ها با فقدان عملکرد مواجه است و این نشان از عدم پایبندی به اجرای قانون دارد. البته با توجه به عزم جدی رئیس دولت محترم، امید آن می‌رود که به زودی شاهد پیاده سازی هرچه کم خطاتر بودجه سنواتی باشیم.

مهرداد بذرپاش افزود: فاصله گرفتن از روش‌های سنتی نظارت و برخط نمودن سازوکارها، یکی از مهمترین کارویژه های دیوان محاسبات است که تحقق این امر، نه تنها سرعت رسیدگی‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد بلکه تعارضات احتمالی میان دستگاه‌های نظارتی با ارگان‌های دولتی را به حداقلی ترین حالت ممکن می‌رساند.

رئیس کل دیوان محاسبات لزوم اصلاح ساختار بودجه ریزی را یکی از ضروری‌ترین نیازهای کشور دانست و تصریح نمود: یکی از مهمترین انتظارات رهبر فرزانه انقلاب، اصلاح اساسی ساختار بودجه است که یکی از اصلی‌ترین محورهای اصلاح بودجه، بودجه ریزی عملیاتی است که متاسفانه بیش از ۲ دهه مغفول مانده است.

مهرداد بذرپاش با انتقاد از کُند شدن روند کوچک سازی دولت، گفت: بخش اعظمی از بودجه دستگاه‌ها صرفاً خرج حقوق و دستمزد کارکنان می‌شود که این خود نشان از فربه شدن بیش از پیش دولت‌ها دارد و منابع کشور، توانایی تداوم حرکت در این دور تسلسل را نخواهد داشت.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در انتها اظهار داشت: اگرچه هیچ فرد منصفی، مُنکر محدودیت‌های منابع در کشور نیست اما ناگفته پیداست که می‌توان با برنامه ریزی قوی‌تر و تمهیدات بهتر، کشور را بسیار ارزان‌تر از وضع کنونی اداره نمود.

در بخشی از این نشست، علی کامیار دادستان دیوان محاسبات کشور نیز اظهار داشت: خوشبختانه یکی از اصلی ترین شعارهای دولت سیزدهم، موضوع فساد ستیزی است که این خود موجبات هم افزایی هرچه بیشتر دستگاه‌های اجرایی با نهادهای نظارتی همچون دیوان محاسبات کشور را فراهم خواهد آورد.

دادستان دیوان محاسبات در ادامه با اشاره به ضرورت تقویت کنترل‌های داخلی در دستگاه‌های دولتی، خاطر نشان کرد: تنظیم قراردادها، پیمان‌ها، مزایده‌ها و مناقصات در دستگاه‌ها، باید با حساسیت بیشتری دنبال شوند و کارکنان نیز باید در برابر درخواست‌های بعضاً غیرقانونی مدیران بالادستی خود مقاومت کنند تا بعدها دچار معضل نگردند.

محمدعلی زهره‌ای معاون امور اجرایی و پشتیبانی دیوان محاسبات کشور نیز درباره نفس برپایی مجمع مشورتی معاونین اداری و مالی دستگاه‌ها گفت: هدف کلی از برگزاری این مجمع، کمک به بهبود سلامت، ارتقای شفافیت و انضباط مالی در سازمان‌های دولتی است که این مهم تنها با همفکری و همکاری شما معاونین گرانقدر میسر خواهد شد.

دبیر مجمع معاونین مالی و اداری کشور در خاتمه اظهار داشت: اقدامات مجمع در قالب چهار کارگروه «مدیریت مالی»، «مدیریت منابع انسانی»، «بررسی مقررات با رویکرد حمایت از تولید» و «بررسی فراوانی تخلفات و راهکارهای پیشگیرانه» پیگیری خواهد شد.

در این نشست، تعدادی از معاونین مالی و اداری وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و در پایان مقرر شد کارگروه‌هایی، پیگیر موضوعات مطرح شده در این جلسه بشوند.

بذرپاش در حاشیه نخستین نشست مجمع معاونین مالی و اداری وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در محل دیوان محاسبات گفت: اگر امروز ۷۰ درصد منابع کشور افزایش بهره‌وری داشته باشد ارتقای کیفیت و خدمات به مردم بیشتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: این روزها به دلیل مشکلات قانونی، برخی شرکت‌ها از مدار دولتی خارج شدند و وقتی موضوع نظارت مطرح می‌شود خود را غیردولتی عنوان می‌کنند که ما شرکت دولتی نیستم، اما نکته عجیب اینجاست که مدیران این شرکت‌ها از سوی دولتی‌ها انتخاب می‌شوند، لذا دیوان محاسبات با اصلاح برخی قوانین به دنبال شفاف سازی در این خصوص است.

رئیس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه در حال حاضر کالا و خدمات در کشور گران ارائه می‌شود و باید تدبیری برای ارائه کالا و خدمات ارزان‌تر به مردم اتخاذ شود، تاکید کرد: بررسی‌ها در دیوان محاسبات نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از منابع کشور در حال هدر رفت است و دیوان محاسبات با دستورالعملی جدید مبنی بر نهضت کاهش قیمت تمام شده خدمات و کالا به دنبال اصلاح ساختارهای اساسی در کشور است.

گفتنی است نخستین مجمع معاونین مالی و اداری وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی، با هدف کارآمد سازی، سلامت و ارتقای پاسخگویی در دیوان محاسبات کشور برگزار شد.

در این نشست که با حضور معاونان مالی و اداری بیش از ۶۰ وزارتخانه نهاد و سازمان همراه بود، مباحثی درباره هم‌افزایی بیشتر دستگاه‌های نظارتی همچون دیوان محاسبات و سایر دستگاه‌های اجرایی در موضوعات فساد ستیزی، افزایش بهره وری؛ بهبود روش‌های کاری و شفافیت مالی مطرح شد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ