منطقه کردستان انتقال نفت به ترکیه را آغاز کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه از اربیل (شمال عراق)، مقامات دولتی منطقه کردستان عراق اعلام کردند با وجود خشم مقامات عراق، مقداری از نفت خام خود را برای پالایش به ترکیه منتقل می کنند.

‘سیران ابوبکر’ مشاور وزارت منابع طبیعی کردستان عراق در این باره می گوید: مدتی است که کار انتقال نفت خام به ترکیه را آغاز کرده ایم.

وی گفت: چند روزی است که ما به صورت محدود نفت خام خود را برای پالایش به ترکیه منتقل می کنیم.

وی گفت: نفت خام به ترکیه منتقل می شود، در آنجا پالایش می شود و پس از تبدیل شدن به بنزین، گازوئیل، روغن و سایر فرآورده های نفتی به کردستان عراق بازگردانده می شود.

این مسئول نفتی کردستان عراق اعلام کرد در صورت نیاز ما نفت خام خود را برای پالایش به ایران منتقل می کنیم و این کار را تا زمانی که دولت مرکزی عراق فرآورده های نفتی را در اختیار ما قرار دهد، ادامه خواهیم داد.

در واکنش به این مطلب، ‘فیصل عبدالله’ سخنگو و معاون وزیر نفت عراق گفت: هیچ کس حق صادرات نفت، گاز و دیگر فرآورده های نفتی کردستان عراق به خارج از کشور را ندارد و تنها وزیر نفت دولت مرکزی عراق باید در این باره تصمیم گیری کند.

ماه هاست که موضوع استخراج و صادرات نفت منطقه کردستان عراق، به تنش میان دولت مرکزی بغداد و مسئولان کُرد اربیل تبدیل شده است.

کردستان عراق، دولت بغداد را به عدم تحویل منافع نفتی این منطقه به ساکنان آن متهم می کند و این موضوعی است که دولت نوری المالکی نخست وزیر عراق همواره آن را رد کرده است.

افزایش اختلافات نفتی میان بغداد و کردستان عراق و همچنین خروج الهاشمی از عراق منجر به بروز اتهامات و تنش ‌های لفظی میان دو طرف شده است.

مترجمام**۹۰۴۱** ۱۵۰۶

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۱۹۸۰۰


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *