مهار استرس با ۴ ماده غذایی

اسباب کشی، کنکور، فوت نزدیکان، کار فشرده و تمام مسایلی که در طول روز باعث استرس و تنیدگی های ذهنی ما می شوند، کم نیستند اما میتوان با مواد غذایی تا حدودی این استرس ها را کم کرد.

استرس کارهای خانه، استرس های شغلی، تحصیلی و غیره. مهم این است که بتوانیم این استرس ها را مدیریت و کنترل کنیم.

راه های مختلفی برای مقابله با استرس ها و فشارهای روزمره وجود دارد. ما در این مطلب کوتاه شما را با ۴ ماده غذایی آشنا می کنیم و توصیه می کنیم برای داشتن آرامش بیشتر این چهار ماده ی غذایی را در برنامه ی غذایی روزانه تان بگنجانید.

شکلات سیاه

در پژوهش گسترده ای که در آلمان انجام گرفته مشاهده شده است افرادی که به مدت بیش از ۶ سال شکلات سیاه مصرف کرده اند فشار خون پایین تری نسبت به افرادی دارند که کمتر از این ماده ی غذایی می خورند.

پژوهش دیگری نشان می دهد میزان هورمون استرس در افرادی که عادت به خوردن شکلات سیاه دارند کمتر است. حیف که شکلات سیاه حاوی چربی، قند و کالری است وگرنه می توانستید تا جایی که می توانید از این ماده غذایی میل کنید. اما بهتر است روزانه فقط دو تا سه مربع شکلات سیاه میل کنید.

ماهی

برای این که استرس هایتان را کنترل کنید اسیدهای چرب امگا ۳ را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. این اسیدهای چرب ضروری، هورمون های استرس را مهار و با افسردگی مقابله می کند. می توانید از مکمل روغن ماهی استفاده کنید اما مصرف ماهی خوشمزه ترین روش برای دریافت این مواد مغذی است. توصیه می کنیم به طور مرتب دو مرتبه در هفته ۹۰ گرم ماهی چرب میل کنید و یا اینکه گردو را دریابید و هر روز مصرف کنید.

چای سیاه

نتایج یک پژوهش انگلیسی نشان می دهد نوشیدن چای سیاه می تواند به سرعت عواقب استرس را برطرف کند. محققان این پژوهش مشاهده کردند هورمون استرس ( کورتیزول ) در افرادی که به مدت ۶ هفته روزانه ۴ فنجان چای سیاه نوشیده اند در سطح پایینی قرار دارد و بعد از یک اتفاق استرس زا، زودتر به آرامش دست می یابند تا افرادی که عادت به نوشیدن چای سیاه ندارند. محققان معتقدند که نوشیدن چای سیاه تأثیر مثبتی روی خلق و خوی افراد دارد و سطح هشیاری آن ها را بالا می برد.

آووکادو

گوشت این میوه خوشمزه حاوی دو ماده ی ضداسترس قوی است: پتاسیم و اسیدهای چرب اشباع نشده مونو. این دو عنصر مغذی فشار خون را پایین می آورد.

به علاوه اسیدهای چرب اشباع نشده مونو، برای دور شدن از حالت افسردگی مفید است.

بادام، پسته، گردو وقتی میبینید که نمیتوانید جلوی خودتان را بگیرید، یک مشت بادام بردارید و کمکم آن را بخورید. این غذا سرشار از ویتامین e، یعنی آنتیاکسیدانی است که توان سیستم ایمنی را افزایش میدهد.

بادام همچنین ویتامینهای گروه b را در خود دارد که به بدن کمک میکند در موقعیتهای ناخوشایند واکنش مناسبی از خودش نشان دهد. یک چهارم فنجان بادام در روز میتواند نیاز شما را برآورده کند. مواقعی که تحت استرس و فشار عصبی زیادی هستید، خوردن کره بادام هم مفید خواهد بود.

در زمانهای پراسترس، هورمون آدرنالین که از غدد فوق کلیوی ترشح میشود، فشارخون را 
بالامیبرد تا بدن انرژی بیشتری برای مقابله با موقعیت داشته باشد.

نکته آخر:مهم ترین اصل، داشتن نظم غذایی است زیرا بی نظیمی غذایی خود استرس زاست. داشتن تنوع غذایی اصل مهم دیگر است.

داغ کن - کلوب دات کام ارسال به کلوب


Latest news from our site

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ