مهران مدیری: خیلی دلم می‌خواهد هر چه زودتر به تلویزیون برگردم/ عبارت پاچه‌خواری اختراع پیمان قاسم‌خانی بود/ خیلی‌ها در سریال‌های دیگر به تقلید از کارهای من کلمه ساختند و استفاده کردند

مهران مدیری گفت: خیلی دلم می‌خواهد هر چه زودتر به تلویزیون برگردم. امیدوارم در اوایل سال ۹۲ یا اواسط آن کاری برای تلویزیون انجام بدهم.

به گزارش فارس، مهران مدیری مهمان برنامه زنده رادیو تابستانه با اجرای منصور ضابطیان و تهیه‌کنندگی مارال دوستی شد. موضوع این برنامه تکه کلام بود.

بنا بر این گزارش، مدیری در پاسخ به این پرسش که آیا آماری از تکه‌کلام‌هایی که وارد جامعه کرده‌اید، دارید، گفت:‌ نه. واقعا هیچ وقت به این موضوع جدی نگاه نکرده‌ام. برخی از این واژه‌ها کار نویسنده‌های ماست. بعضی‌ها هم توسط خود من یا یک بازیگر ترویج شده است.

مدیری همچنین در پاسخ به این سوال که آیا فشارها این قدر زیاد بوده که شما از یک واژه یا تکه کلام صرف نظر کنید؟ تصریح کرد: این اتفاق شامل چیزهایی دیگری می‌شود، اما برای عبارت یا واژه خاصی این اتفاق نیفتاده است.

مدیری در پاسخ به این سوال که چه عبارتی بیشتر در بین مردم جا افتاد، گفت: ‌من هنوز هم می‌شنوم که مردم از عبارت پاچه‌خواری استفاده می‌کنند. این کلمه اختراع پیمان قاسم‌خانی بود. او اولین بار این کلمه را در یکی از فیلمنامه‌هایش برای من نوشت.

وی درباره اینکه چرا برخی واژه‌ها در سریال‌های دیگر در بین مردم گل نمی‌کند و جا نمی‌افتد، نیز توضیح داد: یکی از دلایلش این است که عامدانه است. وقتی شما اصرار داشته باشید کلمه‌ای را جا بیاندازید، این اتفاق نمی‌افتد. خیلی‌ها در سریال‌های دیگر نشستند به تقلید از کارهای من کلمه ساختند و استفاده کردند ولی واژه‌هایشان تکیه کلام نشد. چون این اتفاق باید خود به خود بیافتد و واژه‌ها در دل کار برود. ما هم از قبل فکر نکردیم که یک واژه‌هایی را بسازیم که جا بیافتد. پیمان قاسم‌خانی بدون قصد یک چیزهایی نوشته و نمی‌خواسته کلمه‌ای را جا بیاندازد. در واقعا این کلمات جزو دیالوگ‌های ما بوده است.

وی با یادآوری این که زبان برره‌ای اولین بار در «پاورچین» شکل گرفت، گفت:‌ اولین بار محراب و پیمان قاسمخانی به صورت اتفاقی از این زبان استفاده کردند. بعد دیگر نویسنده‌هایمان مثل سروش صحت و امیرمهدی ژوله هم کمک کردند. ما در یکی از سکانس‌ها مجبور بودیم جور دیگری حرف بزنیم که نتیجه‌اش این شد. به تدریج کاملش کردیم و دیدیم که تبدیل به یک زبان شد. یعنی وقتی قرار شد بازیگران آن را اجرا کنند نشستیم و تمام کلماتش را نوشتیم.

مدیری در پاسخ به این سوال که شنوندگان دل‌شان برای شما تنگ شده و می‌پرسند کی به تلویزیون برمی‌گردید، اظهار داشت: ‌من خودم خیلی دلم می‌خواهد هر چه زودتر این اتفاق بیافتد. امیدوارم در اوایل سال ۹۲ یا اواسط آن، کاری را برای تلویزیون انجام بدهم.

این کارگردان درباره ادامه تولید و توزیع سریال «قهوه تلخ» در شبکه نمایش خانگی تاکید کرد:‌ فعلا می‌دانم تا سی دی شماره ۳۴ بیرون آمده و بقیه‌اش را خبر ندارم. ولی «قهوه تلخ» ادامه پیدا نمی‌کند.

در این برنامه صبحگاهی با هنرمندان و مجریانی چون شقایق دهقان، جواد رضویان و بهرام شفیع با موضوع تکیه کلام صحبت شد.


سینما نگار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ