مهمترین معضل والدین پرخاشگری کودکان است

۷فروردین به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

جعفر بای در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران وقایع تنش زا، جدایی پدر و مادر، تولد فرزند جدید، ملاحظه فیلم و صحنه های خشن و تحقیر در حضور دیگران را از دلایل پرخاشگری در کودک و نوجوان دانست و افزود: بروز پرخاشگری بیش از چند ماه و استمرار آن در کودکان گاه بدلیل بیماریهایی مانند بیش فعالی و سرع است.
وی با اشاره به اینکه محیط خانواده اولین مرکز یادگیری کودک است و بی ثباتی و مشاجره در نظام خانواده، زیاده روی در کنترل کودکان و نوجوانان، محدود و به تعویق انداختن امیال و خواهشهای آنان را از عوامل موثر در بروز پرخاشگری دانست و افزود: روابط خانوادگی در رشد هیجانی و عاطفی نوجوان موثر و تنبیه بدنی او را به فردی پرخاشگر تبدیل می‌کند.
بای تاکید کرد: یاد دادن اعتماد به نفس در کاهش پرخاشگری کودکان موثر است و دخالت های بی مورد والدین در حریم خصوصی فرزندان پرخاشگری را در آنان افزایش می‌دهد.
وی ادامه داد: پرخاشگری می‌تواند به عنوان ابزاری در جهت ضرب و جرح و وارد ساختن در دو رنج و نیز دست یابی به اهداف گوناگون مانند پاداش مادی از سوی کودک و نوجوان مورد استفاده قرار گیرد.
بای با اشاره به بیش تر بودن پرخاشگری در پسرها نسبت به دختران افزود: انتظار رفتار پرخاشگرانه و تشویق تلویحی آنان به این امر در غالب فرهنگ ما دیده می‌شود.
وی خشونت در کودکان و نوجوانان را اعتراض به وضع موجود دانست و اظهار داشت: رویارویی انسان در تعارض با محطیو مواجه شدن با تنش و چالها، سبب تلاش در جهت حذف موانع می‌شود و عدم تحقق آنمنجر به بروز ناکافی و در نتیجه خشونت خواهد شد.
بای سرزنش و نکوهش والدین در کودکی را در بروز پرخاشگری و فراتر از ان شکستن هنجارها و بزهکاری موثر دانست و افزود: دعواها و بدرفتاری های والدین و همانند سازی فرزندان با آنان زمینه ساز خشونت در کودکان و تداوم آن در بزرگسالی می‌شود.
وی بروز رفتارهای پرخاشگرانه و پشیمانی بلافاصله را از دلایل اضطراب در کودکان دانست و اظهار داشت: در برخی مواقع پرخاشگری ابزاری در جهت کاهش اضطراب و نشانه‌ای از افسردگی است که در این حالت بررسی شرایط زندگی کودک و اطلاع از نگرانی دروانی او ضروری است.
بای با اشاره به نقش ناکافی و اضطراب در بروز پرخاشگری اولین گام در درمان پرخاشگری را شناسائی نوع پرخاشگری و رفع علل ان دانست و افزود: بهبود پرخاشگری در کودکانی که الگوپذیری عامل این رفتار است از طریق کاهش پرخاشگری الگو و آموزش تمرینات دیگر به او خواهد بود.
وی هوش هیجانی و یا مدیریت در کنترل هیجانات در کودکان را از عوامل موثر در کاهش پرخاشگری دانست و افزود: برخورداری از هوش هیجانی کمتر سبب عدم مهارت در مدیریت عواطف و احساسات و در نتیجه بر هم خوردن تعادل روانی و آمادگی در جهت خشونت می‌شود.
بای ادامه داد: پیشگیری از ذاتی شدن پرخاشگری عصبیت‌های بعدی و احساس ناامنی در کودکان را کاهش و مقابله جویی و مخالفت با کودکان؛ لج بازی را در آنان افزایش می‌دهد.
این روانشناس در پایان خاطرنشان کرد: یاد دادن اعتماد به نفس به حداقل رساندن الگوهای مخرب و منفی، شنایایی و نظارت بیشتر بر محرکهای محیطی مانند فیلم‌ها، بازیهای رایانه ای و صحنه های خشن در کاهش پرخاشگری موثر است./جم


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ